אבי גבאי
צילום: פלאש 90

אבי גבאי: "אנחנו מאוד שמחים שיש בחירות, ננצח"

למרות שראש הממשלה עדיין מנסה לייצב את הקואליציה שלו במערכת הפוליטית כבר נערכים ליום הבוחר. יו"ר מפלגת העבודה נשמע אופטימי למרות הסקרים: "הציבור רוצה שינו". ח"כ רועי פולקמן (כולנו): "ברור שהולכים לבחירות"
ורד פלמן ושרון עידן
17 בנובמבר 2018
14:11
עודכן ב 15:20

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש (הליכוד), אמר היום (שבת) כי ההחלטה על הליכה לבחירות מוקדמות נתונה בידיו של שר האוצר, משה כחלון. "הוא היחידי שיכריע אם יהיו בחירות עכשיו", אמר קיש באירוע "שבתרבות" בשוהם. "הוא התחיל קמפיין בחירות כבר לפני כמה חודשים. זו תהיה טעות מצדו של שר אוצר לדחוף לבחירות בזמן שתקציב 2019 מחייב תיקונים".

יו"ר ועדת הפנים התייחס גם לסערה סביב דבריה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, ואמר כי הוא תומך בעמדתה של שרת המשפטים איילת שקד: "עו"ד דינה זילבר לא תקבל זכות דיבור בוועדת הפנים. אם זילבר רוצה להביע עמדה פוליטית - שתתפטר ותצטרף למפלגה שמתאימה לדעותיה".

יו"ר סיעת "כולנו" בכנסת, ח"כ רועי פולקמן, הבהיר כי פניה של הממשלה - לבחירות. "זה ברור שהולכים לבחירות", אמר באירוע "שבתרבות" בגבעת שמואל. "יכול להיות עכשיו ויכוח אם זה חודש לכאן או חודש לשם, ועל מי מפילים את זה, אבל זה ברור". פולקמן התייחס גם לדרישת שר החינוך נפתלי בנט לקבל לידיו את תיק הביטחון, ואמר כי "הצבת אולטימטום זו התנהגות חסרת אחריות. תתעסק במה שאתה עושה, לא ב'מה אחרים עושים לא טוב'. זה מה שהבית היהודי עושה כל הזמן - מה ליברמן עשה לא בסדר, או ההוא עשה לא בסדר. ככה כל הזמן, זו פוליטיקת הזדמנויות". 

יו"ר הסיעה הבהיר כי לפי מפלגתו, אין מניעה שבנימין נתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה גם בזמן שמתנהלות חקירות נגדו. "ברגע שיוחלט על הגשת כתב אישום, אנחנו חושבים שהוא לא יוכל לכהן. ברגע שיש משפט - הוא צריך לצאת לנבצרות". עם זאת, פולקמן אמר כי אינו סבור שיוגש כתב אישום לפני הבחירות.


יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, חזר היום שוב על האמירה כי לא ישב בממשלה בראשות נתניהו. "אני לא פוסל את הליכוד, אבל לא בראשות ביבי", אמר ב"שבתרבות" בצור הדסה. "אנחנו הולכים לנצח. הציבור רוצה שינוי, כולל המצביעים של ביבי. הישראלים הטובים יצטרכו לבחור בין ביבי והליכוד בתפיסה של 'זה מה שיש' לבין המחנה הציוני. אני יודע שתפקידי לנצח. אני מחויב לשינוי, יש לנו תוכניות. מתחילת הדרך בנינו את מטה הבחירות, אנחנו מוכנים. אנחנו מאוד שמחים שיש בחירות. הישראלים הטובים יצטרכו לבחור בין ביבי ולהליכוד בתפיסה של זה מה שיש לבין המחנה הציוני".

גבאי הצטרף לקריאות לקבוע מועד לבחירות בהקדם האפשרי: "אנחנו רוצים בחירות כמה שיותר מהר, כי זה רע לביטחון ורע לכלכלה, וכל השרים מתעסקים בבחירות. צריך להעלות את אחוז החסימה, ולא להוריד אותו כפי שביבי רצה. צריך מפלגות גדולות".

ח״כ שרן השכל (הליכוד) טענה כי התפטרותו של אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון נובעת משיקולים פוליטיים ולא אידיאולוגיים. "הוא מנסה להיאחז בגלגל הצלה מפני שהוא מבין שהבטחות הבחירות שלו לחסל את הנייה ולהעביר עונש מוות למחבלים - לא מתממשות", אמרה ב"שבתרבות" בקריית אונו. "כל ניסיונותיו להצטייר כביטחוניסט קשוח כשלו, ובוחריו לא מרוצים. בהתפטרותו, העניק לחמאס תמונת ניצחון על המאבק האחרון".

חברת הכנסת התייחסה גם לדרישת תיק הביטחון על ידי בנט, ואמרה כי "המחנה הלאומי הימני לא יסלח לו אם נלך לבחירות בגלל משחקי אגו וכבוד. אם בנט היה אידיאולוג אמיתי הוא לא היה רק מאיים, הוא היה דורש את תיק הביטחון לפני כניסתו לממשלה. גם אנשי הציונות הדתית מבינים שהוא לא ביטחוניסט אידיאולוג, אלא תכסיסן פוליטי".