צילום: גילי יערי, פלאש 90

דיווח: התקדמות במגעים עם חמאס לשחרור הנעדרים בתיווך שליח גרמני

על פי אתר במפרץ המתווך נפגש עם גורמים ישראלים ובכירי חמאס והשיג התקדמות לאחר קיפאון ארוך. על פי הדיווח ישראל הסכימה לשחרר את אסירי עסקת שליט שנעצרו מחדש. בישראל וחמאס מכחישים
גל ברגר
17 בנובמבר 2018
18:05
עודכן ב 19:28

אתר אינטרנט במפרץ הפרסי "אל-ח'ליג' און ליין" דיווח היום (שבת) בהסתמך על דיפלומטים מצרים בכירים כי ישנה התקדמות ממשית ומפתיעה במשא ומתן העקיף לחילופי שבויים בין חמאס לישראל. גורם ישראלי בכיר התייחס לנושא ואמר: "מכחישים את הדיווח". גם גורם בחמאס הכחיש את הדברים ואמר לכאן חדשות: "הדיווח באל ח'אליג' און ליין אינו נכון ואין חדש בסוגיית חילופי השבויים".

על פי הדיווח מתווך גרמני ביקר באזור בחשאי וקיים מגעים עם הצדדים. המתווך ביקר בתל אביב ונפגש גם עם הנהגת חמאס. הוא גם זה שהשיג את ההתקדמות לאחר חודשים של קיפאון עמוק בנושא.

ישראל מצידה הודיעה למתווכים הגרמני והמצרי כי היא מוכנה להיענות לתנאי העיקרי שהציב חמאס לחידוש השיחות והמשא ומתן העקיף בנושא והוא הסכמה ראשונית לשחרר את כל אסירי עסקת שליט שנעצרו מחדש בגדה. יש לציין כי מדובר בכמה עשרות אסירים. נודע כי משלחת ישראלית רמת דרג תגיע לקהיר בימים הקרובים לדון בסידורי השחרור של אסירי עסקת שליט שנעצרו מחדש, ובאלו תנאים ישוחררו.

המקורות המצרים טוענים כי  הימים הקרובים יהיו מכריעים מאוד. ההערכה בקהיר היא כי אם לא יהיו לישראל הסתייגויות לגבי מי מהשמות גיבוש העסקה הוא רק עניין של זמן. עוד טוענים מקורות במצרים כי יש קשר גדול בין הרגיעה לעסקת החילופים כך ששקט בעזה יהיה הבסיס למשא ומתן רציני לעסקת חילופים.