מחאה נגד מתרגל באוניברסיטת ת"א שנטען כי הטריד מיני
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

עלייה של כמעט 30% בהגשת כתבי אישום על הטרדה מינית ב-2017

מהנתונים שנחשפו בכאן רשת ב', עולה כי בשנה שעברה הוגשו 129 כתבי אישום לפי החוק למניעת הטרדה מינית. 77% מהתיקים על עבירות מין נגמרו בהרשעה – שיעור נמוך יותר מהאחוז הכללי. עו"ד אשרת שהם מפרקליטות ירושלים: "הרבה עבירות מבוצעות בחדרי חדרים, יש קושי לחשוף ראיות"
ורד פלמן
18 בנובמבר 2018
11:06

בשנת 2017 חלה עלייה של כמעט 30% בהגשת כתבי אישום בגין הטרדות מיניות לעומת השנה שקדמה לה – כך נחשף היום (ראשון) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב'. מהנתונים בנושא עולה כי בשנה שעברה הוגשו 129 כתבי אישום בגין עבירות לפי החוק למניעת הטרדה מינית, לעומת 96 כתבי אישום ב-2016. בסך הכול, נפתחו בפרקליטות 767 תיקים – כך שאחוז ההגשה לבתי המשפט עומד על כמעט 18%.

עוד לפי הנתונים, בשנת 2017 נפתחו בסך הכול 2,089 תיקים על עבירות מין, שהסתיימו ב-766 הליכים משפטיים. 77% נגמרו בהרשעה. מדובר בשיעור נמוך יותר מהאחוז הכללי של תיקים המסתיימים בהרשעה, שעומד על 82%.

האזינו לסיפור המלא ב"סדר יום"

בפרקליטות מייחסים את העלייה בכתבי האישום לחקיקת "חוק הסרטונים", שאוסר על הפצת וידאו המתמקד במיניותו של אדם אחר בלי אישורו. בנוסף, גם תנועת metoo שבמסגרתה נחשפו מקרים של הטרדה הוזכרה כגורם לעלייה.

עו"ד אשרת שהם, מנהלת מחלקה בפרקליטות מחוז ירושלים, התייחסה לנתונים בריאיון לכאן רשת ב' והסבירה מדוע רוב התלונות מסתיימות ללא הרשעה: "בהרבה תיקים אנחנו מגיעים למסקנה שאין אפשרות להגיע לסיכוי סביר להרשעה ערב הגשת כתב האישום. הרבה עבירות מין מבוצעות בחדרי חדרים וזו מילה מול מילה, אז יש קושי לחשוף ראיות מחזקות".

"האחוזים של סגירות התיקים בעבירות מין אינם שונים מהאחוזים של סגירות תיקים באופן כללי", הוסיפה עו"ד שהם. לטענתה, ריבוי התלונות מעיד על אמון במערכת המשפט: "אני מרגישה שנעשים מאמצים מאוד גדולים מהמערכת, והפרקליטות במיוחד, לשפר את המסע שעוברת מתלוננת בעבירות מין. היו לאורך השנים התאמות שמעודדות את המתלוננות והמתלוננים להגיש תלונה".

נציגת הפרקליטות הסבירה בנוגע לחוק הסרטונים כי "אנחנו נמצאים בעידן הטכנולוגי, ולכן היה קושי להתאים את המציאות לעבירות המשפטיות. המחוקק הגדיר מחדש הטרדה מינית גם בפעולות כאלה, שאף אחד לא העלה אותן על דעתו בשנות ה-70 או ה-80 כשחוקקו את החוק למניעת הטרדה מינית. עבירות וירטואליות כיום הן עבירות לכל דבר ועניין".

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, הגיבה לפרסום הנתונים: "אנו שמחות לראות את העלייה בהגשת כתבי האישום בתיקי הטרדה מינית בשנת 2017. עם זאת, על אף העלייה, יש להדגיש כי מעל ל-80% מתיקי ההטרדה המינית נסגרים בלא הגשת כתב אישום - עובדה שמלמדת על כך שגם כיום, ההליך המשפטי אינו מהווה מענה ראוי ואפקטיבי עבור נפגעות ונפגעי הטרדה מינית. יודגש כי מהנתונים שיש בדינו, לא חלה עלייה בשיעור של כתבי האישום המוגשים בכלל תיקי עבירות מין והטרדה מינית".