בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

נתניהו: "אין סיבה ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה"

ראש הממשלה הצהיר בישיבה השבועית: "זוכרים מה קרה כשהימין הפיל את ממשלת הליכוד וקיבלנו אינתיפאדה – צריך לעשות הכול כדי להימנע מלחזור על הטעות הזו". שקד: "לצערי, בשלב הזה הממשלה כבר אינה ממשלת ימין"
מיכאל שמש
18 בנובמבר 2018
11:23

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא היום (ראשון) פעם נוספת "לעשות הכול" על מנת להימנע מלהקדים את מועד הבחירות. בפתח ישיבת הממשלה השבועית הצהיר נתניהו כי "בתקופה ביטחונית רגישה, אין סיבה ללכת לבחירות".

"בימים האחרונים שוחחתי עם ראשי הקואליציה", אמר נתניהו. "אנחנו זוכרים מה קרה כשהימין הפיל את ממשלת הליכוד. קיבלנו אינתיפאדה ואת אוסלו. צריך לעשות הכול כדי להימנע מלחזור על הטעות הזו".


השר יריב לוין מהליכוד טען כי הממשלה תוכל להמשיך ולתפקד גם אחרי ההתפטרות של ליברמן והפרישה של ישראל ביתנו מהקואליציה. "אני לא מבין למה אפשר היה לתפקד עם 61 ח"כים בתחילת הקדנציה, ועכשיו אפשר לעשות את זה רק עם בנט כשר ביטחון", תקף לוין. לדבריו, "אנחנו עדים לשרשרת של אירועים חסרי אחריות. ליברמן מתן לחמאס מתנה ענקית". על יו"ר הבית היהודי אמר לוין: "מעולם לא פסלנו פסילה אישית של איש. אני קורא לשרים בנט וכחלון לחזור בהם ולהישאר בממשלה".

גם שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אמרה דברים דומים: "אם הולכים לבחירות? זה תלוי בחברים שלנו. אני חושבת שאפשר לתפקד בקואליציה עם 61". לדבריה, "אם כל אחד יאפסן קצת את האגו שלו - נוכל להמשיך להוביל מדיניות טובה. אני חושבת שבסופו של יום אנחנו יכולים לסיים את הקדנציה. בשנה האחרונה יש יותר אחריות לכל ח"כ ולכל שר".


מנגד, שרת המשפטים, איילת שקד, קבעה היום כי "בשלב הזה  - הממשלה לצערי איננה ממשלת ימין יותר". שקד טענה כי "את מה שצריך היה לעשות כבר עשינו, ואת מה שצריך לעשות - כמו פסקת ההתגברות, הוצאת מסתננים, פינוי חאן אל-אחמר ועוד - כבר ברור שלא יעשו בממשלה הזו. ההצדקה היחידה להמשך קיומה של הממשלה עד נובמבר 2019 היא שבנט יבצע מהפכה בביטחון. ללא זה, זו ממשלה שנקראת ימנית אך בפועל מקיימת מדיניות שמאל".

נתניהו וכחלון צפויים להיפגש ב-18:30, כשברקע הצטרפה היום ישראל ביתנו למפלגות האופוזיציה והגישה גם היא הצעת חוק לפיזור הכנסת. הבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי בכירים בקואליציה חוששים מפני דיל בין ראש הממשלה ליו"ר כולנו, שלפיו תקודם הגדלת הפנסיה לשוטרים – תמורת הקדמת הבחירות. בלשכת נתניהו דחו את הדברים על הסף.

שר הכלכלה, אלי כהן מכולנו, אמר היום בכאן רשת ב' כי הסיכוי של קואליציה עם 61 חברי כנסת לשרוד עוד שלמה שלמה - "נמוך מאוד". לדבריו, יו"ר המפלגה כחלון יאמר הערב לנתניהו בפגישתם כי יש לנהוג באחריות ולהגיע לתאריך מוסכם לבחירות, על מנת שהממשלה לא תהיה כפופה לאולטימטומים וגחמות של כל אחד.

האזינו לריאיון עם השר אלי כהן מכולנו

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, תקף היום פעם נוספת את השר בנט בכאן רשת ב' והאשים כי בגללו הולכים לבחירות. "הוא מסכסך, מחלק לנו ציונים. חצוף ברמות שלא ראיתי דברים כאלה. השפיל את אביגדור ליברמן במשך שמונה חודשים", אמר אמסלם על יו"ר הבית היהודי בריאיון לקלמן-ליברמן.

עוד אמר יו"ר הקואליציה: "יש פה ממשלה לאומית שהייתה יכולה להמשיך עוד שנה. ראש הממשלה ייפגש היום עם שר האוצר, אבל באופן אישי נראה לי שהמגעים הם חסרי סיכוי". על טענות תושבי הדרום על תפקודו של נתניהו בלחימה מול חמאס אמר אמסלם כי "החלטתו של ראש הממשלה להשיג הפסקת אש בדרום טובה ואמיצה ונעשתה לטובת בטחון המדינה. תפקידו של ראש הממשלה לקבל החלטות נכונות ולא פופוליסטיות המתבססות על מצב רוח".

האזינו לריאיון עם יו"ר הקואליציה אמסלם