בועז הרפז
צילום: מרים, אלסטר, פלאש 90

בועז הרפז הורשע בזיוף מסמך ושימוש במסמך מזויף בהסדר טיעון

העונש שהוסכם עליו הוא התחייבות כספית ושירות לציבור של 220 שעות. זאת לאחר יותר משבע שנים מאז שנחשפה פרשת זיוף המסמך הנוגע למינוי יואב גלנט לרמטכ"ל, ונקשר לרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי
תמר אלמוג ורום ליאור
18 בנובמבר 2018
12:44

בית המשפט אישר הבוקר (ראשון) הסדר טיעון עם בועז הרפז בפרשת "מסמך הרפז", שזיעזעה את צמרת צה"ל. לפי הסדר הטיעון, הרפז הודה והורשע בזיוף מסמך ושימוש במסמך מזויף, והעונש שהוסכם עליו הוא התחייבות כספית ושירות לציבור של 220 שעות. זאת לאחר יותר משבע שנים מאז שנחשפה הפרשה והליך גישור של חודשים.

עוד הוסכם כי הרפז יוכל לבקש חנינה לקיצור תקופת התיישנות ההרשעה והמדינה לא תתנגד לכך, בתנאי שתחלוף שנה מגזר הדין. ההסדר נקבע בין היתר בשל חלוף הזמן מאז חשיפת הפרשה, עינוי הדין והנסיבות, בהן ביטול הויזה של הרפז ופגיעה בעיסוק שלו.

לפי כתב האישום נגדו, אלוף-משנה במיל' בועז הרפז, אשר היה מקורב לרמטכ"ל לשעבר רב-אלוף במיל' גבי אשכנזי, נחשף ב-2010 למידע ממקורות שונים ממנו הסיק כי קיימת תוכנית שתכליתה פגיעה באשכנזי והאדרת שמו של האלוף במיל' יואב גלנט. 

הנאשם סיפר על המידע לאשכנזי ולאלוף-משנה ארז וינר, עוזר הרמטכ"ל דאז. הרפז אמר לאשכנזי ווינר כי יעביר לידיהם מסמך המבסס מידע זה. הרפז ערך את פרטי המידע שאסף ממקורות שונים על מסמך, והוסיף ללא סמכות על המסמך את הלוגו של חברת EURO RSCG ISRAEL ופרטיה, כך שיראה כתוכנית אסטרטגית, המתייחסת בין היתר, לקידום מינויו של גלנט לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 ולפגיעה במעמדו של אשכנזי ובמעמדם של מתמודדים נוספים לתפקיד הרמטכ"ל.

במאי 2010 מסר הרפז לוינר את המסמך המזויף במעטפה סגורה כדי שיעבירו לאשכנזי. בהמשך, במועדים שונים, הציג אשכנזי את המסמך המזויף בפני קצינים בכירים, שנמנו על המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל.

פרקליטיו של הרפז, עוה"ד עמית חדד ונועה מילשטיין, מסרו בתגובה לאישור הסדר הטיעון: "בשעה טובה הגיעה לסיומה הפרשה שכונתה בטעות 'פרשת הרפז'. מה שהתחיל כאירוע שפותח מהדורות חדשות, הסתיים היום בהסדר תקדימי. גם העונש שנקבע בסופו של דבר – עונש של שעות לטובת הציבור בלבד – מלמד על הנסיבות המיוחדות של התיק הזה, ועל חלקו השולי של בעז בפרשה. הגיע הזמן שבועז הרפז ישוב לחייו הקודמים".