בנימין נתניהו ומשה כחלון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אושר הקיצוץ הרוחבי בתקציב משרדי הממשלה לטובת הגדלת שכר הגמלאים במשטרה

התוכנית אושרה לאחר דיון סוער וניסיון של נתניהו לדחות את ההצבעה. ארדן בירך על ההחלטה: "תודה מעומק הלב לראש הממשלה ולשר האוצר". גורמים בממשלה לצד גורמים באופוזיציה גינו. "נתניהו מנסה לייצב את הספינה השוקעת שלו על חשבוננו", אמרה זנדברג
מיכאל שמש
18 בנובמבר 2018
13:41

הממשלה אישרה היום את הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה לטובת תוכנית הגדלת שכר הגמלאים במשטרה ובשירות בתי הסוהר. טרם ההצבעה נערך דיון סוער בנושא, במסגרתו מנכ"ל משרד ראש הממשלה יואב הורוביץ קרא לעבר מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד: "אתה שקרן ושרלטן". באב"ד עזב את הדיון בזעם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש משר האוצר משה כחלון לדחות את ההצבעה ולקיים דיון נפרד בנושא, אך ההצבעה התקיימה בכל זאת. שר הפנים אריה דרעי ושר התחבורה ישראל כץ היו בין המתנגדים לקיצוץ.


גורמים במשרד האוצר אמרו כי הוויכוח בין באב״ד להורוביץ היה על נושא האירוויזיון. לפי אותם גורמים, הורוביץ התפרץ לאחר שבאב״ד אמר שאת עלויות האירוויזיון צריך לממן התאגיד. מנכ"ל משרד האוצר מסר בתגובה: ״עצוב לי שראש הסגל יואב הורביץ בוחר, ולא בפעם הראשונה, לנהוג כאחרון הפוליטיקאים רק כדי לייצר כותרת ומגדף בישיבת הממשלה, על דברים שבהם הוא מסתיר את האמת ומטעה את הממשלה ואת העומד בראשה. מדובר בהתנהגות שאינה ראויה לפקיד כה בכיר במגזר הציבורי שאין לה מקום".

לאחר ההצבעה אמר נתניהו: "הממשלה אישרה היום שתי החלטות חשובות. האחת מתקנת 'היעדר קביעות וביטחון תעסוקתי' אצל משרתי מערכת הביטחון. זוהי בשורה לשוטרים, לגמלאי המשטרה, השב"ס, השב"כ והמוסד, המשרתים במסירות את ביטחון המדינה. זוהי בשורה שהם ייחלו לה שנים רבות. החלטה זו הוגשה לממשלה יחד עם שרי האוצר והשר לביטחון פנים.ההחלטה השנייה החשובה היא שריון מקור תקציבי לחבילת סיוע לשדרות וליישובי עוטף עזה, כפי שהבטחתי יחד עם שר האוצר ושר הפנים, בפגישתנו עם ראשי רשויות מעוטף עזה ביום חמישי האחרון".


השר לביטחון הפנים גלעד ארדן צייץ בטוויטר: "אני גאה על הזכות שנפלה בחלקי, להיות ממובילי המאבק למען תיקון העוול שנעשה לשוטרים ולסוהרים שלנו ולגמלאי הארגונים. הממשלה עשתה היום צדק והצביעה בעד הפסקת קיפוח המשרתים. ההחלטה תסייע לגייס שוטרים וסוהרים איכותיים והציבור יקבל שירות טוב יותר. תודה מעומק הלב לראש הממשלה ולשר האוצר".

מוקדם יותר היום תקף ארדן את שר האוצר משה כחלון בנושא, ובריאיון לתוכנית "הבוקר הזה בכאן רשת ב' טען כי כחלון מנסה לטרפד את התוכנית. לדבריו, הקיצוץ שהציע השר משה כחלון בתקציב המשרד לביטחון הפנים "מעניש את המשטרה ואת המשרד על ההסכם עם הגמלאים". הוא הוסיף כי אם ההסכם עם הגמלאים לא יאושר – בתי הדין יכפו על המדינה את ההסכם "בתנאים הרבה פחות נוחים".

"לא מדובר פה רק בפנסיה", הוא הסביר ותקף: "זה שכר של מאות אלפי משרתים בכוחות הביטחון. מה שקורה כאן זה קיפוח של כמעט 13 שנים. המדינה בעצם מלינה את שכרם של מאות אלפי אנשים שמסכנים את חייהם יומיום. אאבק בדמי על הקיצוץ".

האזינו לריאיון עם גלעד ארדן בכאן רשת ב'

בנוסף לגורמים באופוזיצה שהתבטאו נגד הקיצוץ שאושר, גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי "מדובר בהחלטה חמורה שתפגע אנושות בבריאות אזרחי ישראל. מחיתי נחרצות בפני ראש והשרים על הקיצוץ הצפוי והבהרתי כי זה עלול להביא להרס מערכת הבריאות בישראל".

שר החקלאות אורי אריאל אמר: "זוהי חרפה. הקיצוץ המסיבי במשרד החקלאות יפגע קשות בענף החקלאות. ההצעה הוגשה כמה רגעים לפני כניסת שבת ולא היה לנו כל אפשרות להיערך. בישיבת הממשלה הסברתי כי גם כאן הופכים את החקלאים לשק החבטות לאחר שחוו קיצוץ במים לחקלאות".

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג אמרה: ״ההחלטה לקצץ בשירותים החברתיים היא שערורייתית ואסור לעבור עליה בשתיקה. נתניהו מנסה לייצב את הספינה השוקעת שלו על חשבוננו. לא הגיוני שאזרחי ישראל יהיו גלגל ההצלה של נתניהו״.

השתתפו בהכנת הידיעה: זאב קם ועמית תומר