עמדת בידוק של צה"ל בבקעת הירדן
צילום: אורי לנץ, פלאש 90

5 לוחמות נשכחו בשטח בבקעת הירדן ונרדפו על ידי תושבים פלסטינים

הלוחמות מגדוד לביא נותרו בלילה בחורשה ללא טלפונים או מכשירי קשר, כשפלסטינים בשני כלי רכב החלו לרדוף אחריהן במשך כ-20 דקות. רק אחרי שאחת מהן הצליחה לדרוך את נשקה, הם נמלטו מהמקום ולקחו מהן שלוש קסדות. צה"ל: "הלוחמות לא פעלו כמצופה"
כרמלה מנשה
18 בנובמבר 2018
14:28

פרסום ראשון: מפקדים ולוחמות בגדוד לביאי הבקעה של צה"ל ננזפו, לאחר שחמש לוחמות נשכחו בלילה בחורשה באזור בקעת הירדן במשך כשלוש שעות, ללא מכשיר קשר וללא טלפונים. היום (ראשון) פורסם בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' כי שישה פלסטינים, שנהגו בשני כלי רכב, החלו לרדוף אחר הלוחמות במשך יותר מ-20 דקות, ונמלטו רק אחרי שאחת מהן הצליחה לדרוך את נשקה.

האזינו לסיפור המלא בכאן רשת ב'

מפרטי האירוע, שהתרחש בתחילת השבוע שעבר, עולה כי הפלסטינים רדפו אחר הלוחמות תוך שהם מאירים לעברן בפנסים. תוך כדי מנוסה, ניסו החיילות להתחבא מאחורי עצים וצעקו לעברם לעצור, אך אלה המשיכו לרדוף אחריהן. רק לאחר שאחת החיילות הצליחה לשחרר את התותב מהנשק שלה, היא דרכה אותו – והפלסטינים עזבו את המקום כשהם לוקחים איתם שלוש קסדות ששייכות ללוחמות.

אחרי המרדף, החיילות הגיעו לתחנת דלק סמוכה, ומשם יצרו קשר עם הגדוד. קצין האג"ם הזמין רכב כדי לאסוף אותן. אף על פי שהאירוע התרחש בתחילת השבוע, התחקיר שקיים מפקד הגדוד על פרטיו החל רק ביום חמישי, בעקבות פניית כאן חדשות בנושא.

אביה של אחת הלוחמות שהיו באירוע אמר בריאיון לכאן רשת ב': "הבת שלי אמרה לי ביום ראשון שעבר שהם הולכים לאירוע מסכם ושלוקחים להם את הטלפון לשלושה ימים. פתאום קיבלתי שיחה ממנה בצהריים, שבה סיפרה לי שהיא ועוד כמה חיילות לא הרגישו טוב. המ"פ אמרה להן להישאר ושידאגו לאסוף אותן, אבל שכחה מזה.

אחרי שלוש שעות בלילה בחושך בחורשה, הן ראו שני כלי רכב עם לוחית זיהוי פלסטינית. האנשים ירדו מהרכב. הן חשו סכנה לחייהן ופחדו מהן, כי לא היה להן מכשיר קשר כדי להזעיק עזרה. רק לקראת הסוף אחת מהן הצליחה להוציא את התותב ולדרוך את הנשק".

לדברי האב, "אי אפשר היה להשיג את המפקדים כי אין לי את המספר שלהם. לכן פניתי אליכם. אני לא בא לערוף ראשים. אני רק מקווה שיעשו נוהל חדש בעקבות המחדל הזה. לא יכול להיות שהבת שלי אומרת לי ששכחו אותן, מה זה לשכוח חיילים בשטח? אם הפלסטינים היו מחבלים, היו יכולים לחטוף ואפילו לרצוח אותן". עוד הוא אמר שמאז בתו שבה לפעילות רגילה בצבא באזור אחר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "האירוע תוחקר על ידי מ"פ והמג"ד, ובעקבותיו ננזפו הלוחמות והמפקדים. התדרוך שבוצע ללוחמות לא הועבר כראוי, ונקבע כי באירוע הן לא פעלו כמצופה מלוחמות בסוף מסלול". גורם צבאי הוסיף כי "לא צוין בפני הלוחמות שעליהן להוריד תותבים ולהכניס מחסנית".