רוני אלשיך, משה אדרי וגלעד ארדן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מינוי המפכ"ל: אדרי ואלשיך העידו בוועדה למינוי בכירים

המפכ"ל ומחליפו המיועד העידו בפני הוועדה במשך כשעה וחצי. אדרי סירב לענות אם יסכים לבצע בדיקת פוליגרף תעסוקתית. הוועדה דנה גם בתלונה לא אנונימית שהוגשה נגדו בגין התנהגות בלתי הולמת בעת שהיה מפקד מרחב ירקון
רועי ינובסקי
18 בנובמבר 2018
15:04

המפכ"ל המיועד משה אדרי והמפכ"ל היוצא רוני אלשייך העידו היום (ראשון) במשך כשעה וחצי כל אחד בוועדה למינוי בכירים, שבוחנת את כשירות מועמדותו של אדרי. אדרי סרב לענות לשאלת עיתונאים בסיום עדותו אם יסכים לבצע בדיקת פוליגרף תעסוקתית, שלא ביצע בניגוד לשאר הקצינים במשטרה והמועמדים למפכ"לות.

הדרישה מהוועדה לדון בכך נחשפה בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב', לנוכח העובדה שהתברר כי אדרי פרש מהמשטרה רגע לפני שהבדיקות החדשות נכנסו לתוקף. לצד זה דנה הוועדה גם בתלונה לא אנונימית שהוגשה נגדו בגין התנהגות בלתי הולמת בעת שהיה מפקד מרחב ירקון.

הבוקר הגיב השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לתלונה נגד אדרי ואמר כי במשטרה ישנה "מסורת לסכל מינויים". בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', הבהיר השר כי אדרי יעבור בדיקת פוליגרף ביטחונית ולא תעסוקתית.

"אני לא מתכוון להתייחס לכל מכתב או טענה. לצערי, כנראה יש מסורת אצל ותיקי המשטרה לנסות לטרפד מינויים אחד לשני – וזה דבר מכוער", הצהיר ארדן. הוא השיב בשלילה לשאלה אם למפכ"ל המיועד אדרי יש שלדים בארון והוסיף: "אני לא עוסק בבדיקה. בשביל זה יש את ועדת גולדברג. התרשמתי מהיכולות של משה אדרי, מהכישורים, הניסיון והביצועים שלובמאבק בפשיעה ובטרור. עכשיו זה התפקיד של מערכת האכיפה ושלטון החוק לבדוק את הנתונים".

השר לביטחון הפנים דחה את הטענות שלפיהן יש טעם לפגם בכך שאדרי לא ביצע בדיקת פוליגרף תעסוקתי כמו שאר המועמדים, והדגיש כי הוא יעבור פוליגרף ביטחוני: "אני חושב שזו טענה מגוחכת. אני זה שיזמתי בכנסת את החוק שיחייב קציני משטרה לעבור פוליגרף תעסוקתי. מפכ"ל עובר פוליגרף ביטחוני כמו רמטכ"ל וכמו ראשי זרועות הביטחון, וגם אדרי יעבור".

אמש פורסם בחדשות השבת בכאן 11 כי הוועדה למינוי בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג תדון היום בתלונה החדשה שהוגשה נגד המפכ"ל המיועד משה (צ'יקו) אדרי, ונחשפה בכאן חדשות. התלונה כוללת מידע חדש להתנהלות פסולה לכאורה של אדרי כשהיה מפקד מרחב ירקון במשטרה. מדובר בתלונה לא אנונימית שהוועדה מבררת עם המתלונן ועם גורמים נוספים. לכאן חדשות נודע כי לוועדה  הגיעה תלונה נוספת אנונימית עם טענות דומות.