מבנה ברצועת עזה שהותקף על ידי צה"ל
צילום: אי-פי

הנזק בעזה מסבב הלחימה: 4 מיליון דולרים

המשרד לעבודות ציבוריות ברצועה פרסם דוח רשמי, שממנו עולה גם כי 1,252 יחידות דיור נפגעו בשבוע שעבר מתקיפות צה"ל. הנייה נפגש עם משלחת מדרום אפריקה והזהיר מהניסיון "לחצוץ בין עזה לבין הגדה"
שמעון מיג'אן ועמרי חיים
18 בנובמבר 2018
16:07

המשרד לעבודות ציבוריות בעזה פרסם היום (ראשון) דוח רשמי, שממנו עולה כי היקף הנזק כתוצאה מסבב הלחימה בין ישראל לבין הארגונים ברצועה בשבוע שעבר עומד על ארבעה מיליון דולר. לפי המשרד, 1,252 יחידות דיור בעזה נפגעו בסבב הלחימה, ו-77 מתוכן נהרסו כליל.

היום הגיעה לרצועה משלחת מדרום אפריקה שנועדה עם בכירי חמאס, בהם ראש הלשכה המדינית של הארגון, אסמאעיל הנייה. הנייה הזהיר בין השאר מהניסיון "לחצוץ בין עזה לבין הגדה", וכן "מהמאמצים לנרמל את הקשרים בין ישראל למדינות ערב".

בכיר חמאס גינה גם את החלטת הממשל האמריקני לצרף את השם של סגנו, סאלח אל-עארורי, לרשימת הטרור ולהציע פרס כספי תמורת מידע עליו. השגריר של דרום אפריקה ברשות הפלסטינית, מקאלימה מילוטריסי, אמר כי הוא מגנה את "התוקפנות הישראלית נגד רצועת עזה", והדגיש כי ארצו מחוייבת לסוגייה הפלסטינית.

אתר אינטרנט במפרץ הפרסי "אל-ח'ליג' און ליין" דיווח אמש בהסתמך על דיפלומטים מצרים בכירים כי ישנה התקדמות ממשית ומפתיעה במשא ומתן העקיף לחילופי שבויים בין חמאס לישראל. גורם ישראלי בכיר התייחס לנושא ואמר: "מכחישים את הדיווח". גם גורם בחמאס הכחיש את הדברים ואמר לכאן חדשות: "הדיווח באל ח'אליג' און ליין אינו נכון ואין חדש בסוגיית חילופי השבויים".

על פי הדיווח, מתווך גרמני ביקר באזור בחשאי וקיים מגעים עם הצדדים. המתווך ביקר בתל אביב ונפגש גם עם הנהגת חמאס. הוא גם זה שהשיג את ההתקדמות לאחר חודשים של קיפאון עמוק בנושא. בישראל הכחישו את הדיווח ומסרו שאינו נכון.

ביום שישי דיווחו הפלסטינים על 40 פצועים, 18 מהם מאש חיה, בעימותים אלימים בגבול הרצועה. מצבם של שלושה קשה. אלפי פלסטינים הפגינו בכמה מוקדים לאורך הגדר, אך רובם לא הגיעו אליה. בכמה מקומות המפגינים התקרבו אל הכוחות, הבעירו צמיגים ויידו אבנים אל לוחמי צה"ל. החיילים הגיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות.