איזנקוט ובנט, ארכיון
צילום: פלאש 90

איזנקוט נגד בנט: "הפרקליטות הצבאית היא חלק מעוצמתו של צה"ל"

הרמטכ"ל יצא נגד אמירתו של השר, שלפיה "הלוחמים פוחדים מהפרקליט הצבאי יותר מאשר מיחיא סינוואר", וקרא "להשאיר את צה"ל מחוץ לוויכוח הפוליטי". ליברמן: ההשתלחות בפצ"ר - הפקרות ביטחונית. גם היועמ"ש מנדלבליט מתח ביקורת על הדברים: "אין להם שחר"
כתבי כאן חדשות
19 בנובמבר 2018
13:04
עודכן ב 14:47

בפתח ישיבת פורום המטה הכללי הגיב הבוקר (שני) הרמטכ"ל גדי איזנקוט לדבריו של שר החינוך נפתלי בנט, שבהודעתו לתקשורת טען מוקדם יותר כי "הלוחמים שלנו פוחדים יותר מהפרקליט הצבאי מאשר מיחיא סינוואר". איזנקוט הבהיר כי "הפרקליטות הצבאית היא חלק מעוצמתו של צה"ל". גורם צבאי הוסיף כי מדובר ב"השוואה מקוממת, היה עדיף שהדברים לא ייאמרו".


"אני גאה בלוחמי צה״ל שעומדים על משמרתם, פועלים בנחישות ובמחויבות רבה בכל גזרות הלחימה ומגנים על תושבי מדינת ישראל", אמר איזנקוט. "הפרקליטות הצבאית מסייעת לצה"ל כתף אל כתף עם המפקדים והלוחמים לממש את יעודו המבצעי ולנצח במלחמה. האלוף שרון אפק ממלא תפקידו במקצועיות ובהצטיינות וזוכה להערכה בצה״ל ומחוצה לו. יש להשאיר את צה״ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי".

שר הביטחון היוצא אביגדור ליברמן הגיב לדבריו של בנט בתחילת ישיבת סיעת ישראל ביתנו ואמר: "ההשתלחות של בנט בפצר זאת הפקרות ביטחונית. בנט ושקד נכנעו ללחצים ולא היו מוכנים להיפרד מהכיסא. מדובר בהישרדות פוליטית נטו זאת ממשלת ימין בדיבורים אנחנו רוצים ממשלת ימין במעשים". ליברמן תקף גם את נתניהו ואמר כי "כשמדברים על מערכה כל הזמן זאת הפקרות ביטחונית". 

בדבריו טען בנט כי "ממשלת ישראל חוששת לפנות מאחז ערבי בלתי חוקי, למרות כל פסיקות בג"ץ, מהפחד מה יגידו עלינו באירופה ומה יעשו לנו בהאג".

גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיב בחריפות לדברים וטען כי "אין להם שחר". הוא הוסיף כי "כמי ששימש בעצמו בתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי במשך שבע שנים, כולל במהלך מלחמת לבנון השנייה ומבצע 'עופרת יצוקה', אני מדגיש כי עמידה בהוראות הדין, גם בשעת לחימה, היא מקור עוצמה לצה"ל, למפקדיו ולחייליו. קציני הפרקליטות הצבאית פועלים שכם אל שכם יחד עם המפקדים, למען המטרה המשותפת של השגת יעדי הלחימה". 

"הפרקליטות הצבאית, בראשותו של הפצ"ר שרון אפק, פועלת ללא לאות על מנת להעמיד לרשות צה"ל את המעטפת המשפטית הדרושה להפעלת עוצמתו הצבאית בכדי להכריע את אויבנו, תוך עמידה בהוראות הדין", הוסיף מנדלבליט. "אני מגבה באופן מלא את מלאכתם החשובה, המהווה חלק בלתי נפרד מהחוסן הלאומי של מדינת ישראל".

מלשכתו של השר בנט הגיבו על הביקורת על דבריו ומסרו כי "בנט ביטא הבוקר את עמדתו הברורה - בצה״ל, ולא רק, שוררת כיום עודף משפטיזציה. בנט מאמין, כי כיום חיילי צה״ל נדחקים לפינה על-ידי חישוקים משפטיים עודפים, באופן שפוגע ברמת המבצעיות ובלוחמי צה״ל, מעבר למגבלות הדין הבינלאומי. האיזונים אינם נכונים כיום. דעתו בנושא איתנה". 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי שרון, משה שטיינמץ, כרמלה מנשה ואמוץ שפירא