בנט ונתניהו, ארכיון
צילום: פלאש 90

נתניהו נגד בנט: "חיילי צה"ל לא מפחדים מאף אחד"

שר החינוך סירב לחזור בו מדבריו נגד הפרקליט הצבאי הראשי, שגררו ביקורת רבה: "בצה"ל, ולא רק, שוררת כיום עודף משפטיזציה, עמדתי ברורה". ליברמן מתח ביקורת גם הוא על הדברים: "ההתקפה הברוטלית נגד לובשי המדים - הפקרות ביטחונית"
מיכאל שמש וגילי כהן
19 בנובמבר 2018
15:18
עודכן ב 15:28

לא מתנצל: שר החינוך נפתלי בנט הגיב לביקורת החריפה שהוטחה בו היום (שני) לאחר שטען כי "הלוחמים שלנו פוחדים יותר מהפרקליט הצבאי מאשר מיחיא סינוואר", והבהיר כי "ביטאתי את עמדתי הברורה – בצה"ל, ולא רק, שוררת כיום עודף משפטיזציה". ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "חיילי צה"ל לא מפחדים מאף אחד".

עוד נאמר בהודעתו של בנט כי הוא "מאמין כי כיום חיילי צה"ל נדחקים לפינה על ידי חישוקים משפטיים עודפים, באופן שפוגע ברמת המבצעיות ובלוחמי צה"ל, מעבר למגבלות הדין הבינלאומי. האיזונים אינם נכונים כיום". הוא הוסיף, לצד זאת, כי הוא "מעריך הערכה עמוקה את מפקדי צה"ל ובראשם הרמטכ"ל גדי איזנקוט".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מתח גם הוא ביקורת חריפה על בנט, ובפתח ישיבת סיעתו אמר כי "ההתקפה הברוטלית הנוספת של שר החינוך נגד לובשי מדים היום, במקרה הזה נגד הפרקליט הצבאי הראשי, זו גם הפקרות ביטחונית". הוא הוסיף כי בנט ושקד "נכנעו ללחצים ונדבקו לכיסא, אין כאן קשר לאחריות או לביטחון".

"הביטחון לא מעניין את הממשלה הזאת, אחריות היא מילה לא רלוונטית בהקשר של בנט ושקד", המשיך ליברמן. "מדובר בהישרדות פוליטית נטו. מדובר בחוסר יכולת לוותר על הכיסא. זאת ממשלת ימין רק בדיבורים, ואנחנו רוצים ממשלת ימין במעשים".

בפתח ישיבת פורום המטה הכללי הגיב הבוקר הרמטכ"ל גדי איזנקוט לדברים והבהיר כי "הפרקליטות הצבאית היא חלק מעוצמתו של צה"ל". גורם צבאי הוסיף כי מדובר ב"השוואה מקוממת, היה עדיף שהדברים לא ייאמרו".

"אני גאה בלוחמי צה״ל שעומדים על משמרתם, פועלים בנחישות ובמחויבות רבה בכל גזרות הלחימה ומגנים על תושבי מדינת ישראל", אמר איזנקוט. "הפרקליטות הצבאית מסייעת לצה"ל כתף אל כתף עם המפקדים והלוחמים לממש את יעודו המבצעי ולנצח במלחמה. האלוף שרון אפק ממלא תפקידו במקצועיות ובהצטיינות וזוכה להערכה בצה״ל ומחוצה לו. יש להשאיר את צה״ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי".

גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיב בחריפות לדברים וטען כי "אין להם שחר". הוא הוסיף כי "כמי ששימש בעצמו בתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי במשך שבע שנים, כולל במהלך מלחמת לבנון השנייה ומבצע 'עופרת יצוקה', אני מדגיש כי עמידה בהוראות הדין, גם בשעת לחימה, היא מקור עוצמה לצה"ל, למפקדיו ולחייליו. קציני הפרקליטות הצבאית פועלים שכם אל שכם יחד עם המפקדים, למען המטרה המשותפת של השגת יעדי הלחימה".