יערות הגשם בברזיל
צילום: אי-פי

המדיניות החדשה של ברזיל תשפיע עלינו אקלימית?

הנשיא החדש ז'איר בולסונרו מתכנן להגביר את כריתת יערות הגשם. המהלך עלול להשפיע על אספקת המים למדינות שכנות, וגם על האקלים ביבשות אחרות. מדענים סבורים: "אנחנו כבר במצב קריטי"
מערכת כאן חדשות
19 בנובמבר 2018
16:52

לנשיא ברזיל הנבחר ז'איר בולסונרו יש תכניות מרחיקות לכת להשתמש ביערות הגשם באמזונס. בולסונרו מתכנן לסלול כבישים חדשים, להפחית בעונשים על כריתת עצים והוא הבטיח כי יעצור את הצמיחה של שמורות הילידים של היערות. בכת העת נשיונל ג'יאוגרפיק הסבירו היום (שני) כי שינויים אלה ואחרים כמו איחוד משרד החקלאות עם המשרד לאיכות הסביבה על מנת להקל על תעשיות הסויה והבקר ולהפוך את הג'ונגל לחוות ושטחי מרעה, ישפיעו לא רק על היערות, אלא על העולם כולו.

בולסונרו, קצין צבא בדימוס בן 63, שניצח בבחירות לנשיאות את ראש עיריית סאו פאולו לשעבר ומכונה "טראמפ הטרופי", יהיה אחראי על 1.5 מיליון קילומטרים רבועים של האמזונס. תכניותיו עלולות לסכן את חייהן של בעלי החיים ביערות וגם של הקהילות השבטיות שנמצאות שם. אם יקיים הנשיא החדש את ההבטחות שלו, יצטמצמו שטחי היערות כמעט פי שלושה באופן מיידי.

לפעולות אלה יהיו גם השלכות מדיניות וסביבתיות שיורגשו גם הרחק מברזיל. כריתת היערות מצומצמת עשויה להשפיע על אספקת המים בערים הברזילאיות ובמדינות השכנות. כריתת יערות מוגברת יכולה להשפיע גם על מדינות רחוקות מעבר לים.

יש מדענים שסוברים כי שאזור האמזונס קרוב מאוד לנקודת מפנה, ממנה כל שינוי קטן עלול לשנות את אופי היערות לסוואנה. על פי ניתוח של שני מומחים, הרס יערות הגשם, עלול לשחרר לאוויר כמויות גדולות של גזי חממה, מה שעלול להשפיע על האקלים העולמי. גזי החממה מונעים מהקרינה שנפלטת מכדור הארץ לצאת לחלל ובכך יוצרים שכבה באטמוספרה שגורמת לחימום. ככל שמוסיפים גזי חממה, כך השכבה מתעבה ופחות קרינה יוצאת לחלל.

"אנחנו כבר במצב קריטי במונחים של שינויים אקלימיים", אמרה אדרין אסקוול-מולברט, ילידת ברזיל שחקרה את היערות הטרופיים באוניברסיטת לידס בבריטניה. אסקוול-מולברט מובילה מחקר שמראה כי סוגי העצים השונים ביערות כבר משתנים בשל שינויים בטמפרטורה. "אם נפשל אם האמזונס, כמות הפחמן הדו-חמצני תגדל מאוד וכולנו נסבול", הוסיפה.