ארדן, אדרי ואלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"המצב שבו מנהיג המשטרה משוחרר מבדיקה קריטית – אבסורדי"

התנועה לאיכות השלטון שלחה מכתב לשר ארדן בעקבות הפרסום בכאן חדשות על כך שהמפכ"ל המיועד, משה (צ'יקו) אדרי, לא עבר פוליגרף תעסוקתי – ודרשה לחייבו לעבור את הבדיקה: "עלול לפגוע באמון הציבור"
רועי ינובסקי
19 בנובמבר 2018
18:07

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (שני) לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, בעקבות הפרסום בכאן רשת ב' שלפיו המפכ"ל המיועד משה (צ'יקו) אדרי לא עבר  פוליגרף תעסוקתי. במכתבה דרשה התנועה לחייב את אדרי לעבור את הבדיקה בטרם יאושר המינוי וטענו כי "נוצב מצב אבסורדי בו העומד בראש הפירמידה והמנהיג את המשטרה מבחינה מקצועית וערכית 'משוחרר' מהליך בדיקה קריטי". 

"מינוי זה, של אחד מן התפקידים החשובים ביותר במדינת ישראל בכלל, ובתחום של מערכת אכיפת החוק וביטחון הפנים בפרט, ראוי וצריך שיתקיים על פי הדין ובהתאם לעקרונות המנחים את מדינת ישראל והמשטרה בכל הנוגע למינויי בכירים", נטען במכתב. "מינוי לתפקיד קריטי זה, חייב לזכות באמון הציבור ולבטא עמוד שדרה ערכי ומקצועי". 

מדובר בבדיקת פוליגרף תעסוקתי אותה עברו כל הקצינים הבכירים במשטרה, כולל שאר המועמדים לתפקיד המפכ"ל. זאת בדיקה חדשה המתקיימת מתוקף חוק חדש החל משנת 2018, המתייחסת גם לנושאים אישיים. אדרי פרש מהמשטרה רגע לפני שהחלו הבדיקות ולכן לא עבר אותן.

אתמול הגיעו המפכ"ל המיועד משה אדרי והמפכ"ל היוצא רוני אלשיך, במשך כשעה וחצי כל אחד, בוועדה למינוי בכירים. אדרי סרב לענות לשאלת עיתונאים בסיום עדותו אם יסכים לבצע בדיקת פוליגרף תעסוקתית, שלא ביצע בניגוד לשאר הקצינים במשטרה והמועמדים למפכ"לות. הדיון עסק בבדיקת הפוליגרף ובתלונה לא אנונימית שהוגשה נגדו בגין התנהגות בלתי הולמת בעת שהיה מפקד מרחב ירקון.

ארדן הגיב אתמול לתלונות נגד אדרי ואמר בריאיון לכאן רשת ב' כי "אני לא מתכוון להתייחס לכל מכתב או טענה. לצערי, כנראה יש מסורת אצל ותיקי המשטרה לנסות לטרפד מינויים אחד לשני – וזה דבר מכוער. התרשמתי מהיכולות של משה אדרי, מהכישורים, הניסיון והביצועים שלו".