אסמאעיל הנייה
צילום: אי-פי

דיווח: הארגונים בעזה העלו את הכוננות מחשש לפעולה ישראלית

לפי העיתון הלבנוני אל-אח'באר, הזרועות הצבאיות של הארגונים העזתים חוששים מפעולה ישראלית על רק דברי נתניהו השבוע. בעזה חושבים שניסיונות ההסדרה שנעשים כעת בתיווך המצרים, הן הסחה לקראת "מכת פתע"
שמעון מיג'אן ונורית יוחנן
20 בנובמבר 2018
08:35

העיתון הלבנוני אל-אח'באר מדווח הבוקר (שלישי) כי הזרועות הצבאיות של הארגונים ברצועת עזה, בהם חמאס והג'יהאד האסלאמי, העלו את רמת הכוננות מחשש לפעולה צבאית "בוגדנית" של ישראל. זאת  על רקע ההצהרה שנתן השבוע ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו.

לפי הדיווח, הארגונים בעזה חוששים גם כי המהלך המצרי להסדרה בעת הנוכחית, הוא ניסיון להונות אותם כדי "להנחית עליהם מכת פתע צבאית של ישראל". בעקבות כך, מנגנוני הביטחון ברצועה ממשיכים לפעול על פי תוכנית חירום, כדי שלא יחזור על עצמו התרחיש של מבצע "עופרת יצוקה" ב-2008, שבמהלכו נהרגו יותר מ-250 אנשי חמאס במכה הצבאית הראשונה של ישראל - כך על פי הדיווחים בעזה.

בנוסף, גורם בחמאס אמר לעיתון הלבנוני  כי "ישנן התפתחויות חדשות בסוגיית האסירים, כחלק מהשלב השני בהבנות שהושגו". זאת על אף שבכירים בחמאס אמרו בימים האחרונים שאין שום חדש בסוגיית הנעדרים והאסירים.

רשת אל-מיאדין דיווחה מפי גורמים בחמאס כי מנהיג חמאס, אסמאעיל הנייה, יגיע לאיראן ב-24 בנובמבר. לפי הדיווח,  הנייה צפוי להשתתף בוועידה הבין-לאומית לאחדות אסלאמית שתתקיים בטהראן.

בהצהרה לתקשורת ביום ראשון האחרון התייחס נתניהו למצב הביטחוני, אם כי לא הזכיר באופן מפורש את רצועת עזה. "אני מבין ללבכם אזרחי ישראל", אמר ראש הממשלה, "חלק גדול מהביקורת נובע מכך שלא ניתן להציג את הדברים המלאים ולכן אתם רואים תמונה חלקית של מערכה רחבת היקף שאנחנו עדיין בעיצומה כדי להביא ביטחון לתושבי הדרום ולתושבי ישראל. לא אגיד הערב מתי נפעל ואיך נפעל. יש לי תכנית ברורה, אני יודע מה לעשות ומתי ונעשה זאת. לא תמיד הדברים נראים בבירור באותו רגע".

בעזה חגגו בשבוע שעבר את התפטרות שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן. בזרוע הצבאית של חמאס אמרו כי "עזה הדיחה את שר המלחמה הציוני, עזה מנצחת". נציג הארגון בלבנון עלי ברכה, אמר כי הם דורשים לשלוח את ליברמן לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. 

דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו מוג'אהד, אמר כי "התפטרות ליברמן היא ניצחון איכותי של ההתנגדות הפלסטינית לאחר הכישלון הביטחוני והצבאי ברצועת עזה". הג'יהאד האסלאמי מסר: "התפטרות ליברמן מתפקידו היא ניצחון הנחישות של ההתנגדות והעמידה האיתנה של עמנו למול הכיבוש".