הטרדה
צילום: שאטרסטוק

רק 11% מתיקי עבירות המין ב-2017 הסתיימו בכתב אישום

כך עולה מנתונים שמפרסם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים. מנתונים שמפרסם מרד העבודה והרווחה עולה כי חלה עלייה של 24% בפניות לעזרה שהתקבלו במוקד החירום של משרד
נופר משה
20 בנובמבר 2018
10:55

רק 11% מתיקי עבירות המין שנפתחו בשנת 2017 במשטרה הסתיימו בכתבי אישום. כך עולה מנתונים שמפרסם היום (שלישי) איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים שיחול ביום ראשון.

מנתוני הדו"ח עולה כי 6587 תיקי עבירות מין והטרדה מינית נפתחו במשטרת ישראל בשנה שעברה ומהם הגישה הפרקליטות 742 כתבי אישום בלבד. עוד קובע הדו"ח כי בשנה החולפת התקבלו במרכזי הסיוע של האיגוד כ-47 אלף פניות - גידול של 53% בחמש השנים האחרונות. בכמעט 60% מכלל הפניות הנפגעים היו קטינות וקטינים.

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו אמרה כי רק שיעור נמוך של נשים וגברים פונה להליך הפלילי ורק אחוזים בודדים מתיקי התלונות על עבירות מין והטרדות מיניות צולחים את מערכת המשפט. "התוצאה היא שבקרבינו חיים מאות אלפי נפגעות ונפגעים שנאלצים להתמודד שנים ארוכות עם ההשלכות של הפגיעה המינית, ואינם זוכים לסיוע, להכרה ואף לא לצדק".

גם משרד העבודה והרווחה מפרסם את נתוניו באשר לאלימות נגד נשים ומהם עולה כי בשנה החולפת חלה עלייה של 24% בפניות לעזרה שהתקבלו במוקד החירום של המשרד. 77% מהנשים הופנו למקלטים בעקבות אלימות מצד הבעל או בן הזוג וכ-60% מאלה שטופלו במקלטים לנשים מוכות לא שבו לחיות עם בני זוגן. עוד קובע הדו"ח כי 20% מן המטופלים במרכזים למניעה וטיפול באלימות במשפחה שמפעיל המשרד הם עולים חדשים.

המשרד הודיע על הוספת 118 תקנים ייעודיים לטיפול באלימות במשפחה בשנת 2019 בעלות של כ-20 מיליון שקלים בשנה. שר העבודה והרווחה, חיים כץ, אמר כי בשנים האחרונות הושגה פריצת דרך של ממש בטיפול באלימות במשפחה. "אני מאמין שנוכל ליצור בלם רציני לתופעה ולמנוע את הרצח הבא".