איזנקוט בסיור
צילום: דו"צ

איזנקוט: "האיראנים רחוקים מהיכולת שאליה שאפו"

הרמטכ"ל סייר בעוצבת הבשן בצפון לצד קצינים בכירים, וציין כי צה"ל ימשיך לפעול לסיכול היכולות של איראן וחיזבאללה בסוריה. בהערכת המצב שקיים הוצגה מוכנות פיקוד הצפון מול תרחישים שונים
רובי המרשלג
20 בנובמבר 2018
16:16

הרמטכ"ל גדי איזנקוט סייר היום (שלישי) בעוצבת הבשן יחד עם מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק ומפקדים נוספים. בביקור בוצעה הערכת מצב בנושא ההתפתחויות האחרונות בלחימה בסוריה ופעילות חיזבאללה במדינה. בנוסף, הוצגה היערכות ומוכנות פיקוד הצפון מול תרחישים שונים.

הרמטכ"ל בסיור (צילום: דו"צ)

בהערכת המצב נדונו גם ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה. איזנקוט שיבח את פעילותם של הכוחות מול ניסיונות אלה וכן ניסיונות העברת יכולות לפיתוח נשק מדויק לחיזבאללה.

הרמטכ״ל ציין כי העובדה שהיכולת האיראנית רחוקה מאוד מהמקום שאליו שאפו גורמי הטרור, היא תוצאה של עשייה מבצעית מתמשכת ואיכותית, וכי "צה״ל ימשיך לפעול לסיכול נסיונות אלו תוך שימור המציאות הביטחונית בצפון לאורך זמן ומתוך מחויבות להגנה על אזרחי מדינת ישראל".

לפני כשבועיים דיווח העיתון "א-שרק אל-אווסט", שיוצא לאור בלונדון ומזוהה עם סעודיה, כי נציגו בסוריה של המנהיג הרוחני העליון של איראן, אבו אל-פדל טבטאא'י, ביקר לאחרונה במחוז דרעא שבדרום סוריה. לפי הדיווח, טבטאא'י קיים את הביקור בדרום סוריה במסגרת משלחת איראנית, שאותה ליוו בכירים ונכבדים במחוז דרעא. המשלחת קיימה שיחות בנוגע לחלק של חיזבאללה ואיראן בניצחון הצבאי באזור, וגם העבירה הנחיות שהגיעו מהמנהיג העליון באיראן לתת חסות לתושבי מחוז דרעא. 

גורם בדרום סוריה צוטט בעיתון כאומר שאיראן החלה לחזור לאזור, חרף טענתה כי היא נסוגה ממנו לפני הקרבות והעברת השליטה מהמורדים למשטר במסגרת הסכמי הכניעה. דבריו מצטרפים לשורה של דיווחים בכלי תקשורת ערביים המזוהים עם המורדים, וגם ב"וול סטריט ג'ורנל" האמריקני, על ניסיונות של חיזבאללה ואיראן לגייס את תושבי דרעא להתארגנויות שפועלות בשמם באופן מוסווה.

בחודש שעבר טען מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, כי סוכנים של איראן ושל חיזבאללה חזרו לפעול בדרום סוריה. בריאיון לרשת "אל-ערביה" אמר א-רחמן כי חזרת הפעילות כוללת מאמץ לעודד את האזרחים בדרעא לאמץ את הדת השיעית בתמורה לכסף. בנוסף, האיראנים מעודדים גיוס של לוחמים ממחוז דרעא לכוחות שנאמנים לחיזבאללה תמורת תשלום.