פלאש 90

בעקבות חשיפת כאן חדשות: נחקר פעיל השמאל שנהג בגזענות כלפי שוטר אתיופי

המשטרה זימנה לחקירה את גיא הירשפלד בגין העלבת עובד ציבור, ובסיומה הוא שוחרר בתנאים מגבילים. בהפגנה בצומת טלמון תועד הפעיל משמיע קללות ואמירות גזעניות, בהן "תחזור למכלאה שלך"
רועי שרון
20 בנובמבר 2018
17:55

בעקבות חשיפת סרטון הגזענות במחסום בכאן חדשות, המשטרה זימנה לחקירה היום (שלישי) את פעיל השמאל גיא הירשפלד בגין העלבת עובד ציבור, לאחר שקרא קריאות גזעניות לעבר שוטר מג"ב ממוצא אתיופי במהלך הפגנה בצומת טלמון ביום שישי האחרון. בסיום החקירה שוחרר הירשפלד בתנאים מגבילים.

"נפעל בנחישות ובאפס סובלנות כלפי כל מי שיפגע באופן גזעני ובוטה בשוטרים ובלוחמי מג"ב, לרבות פגיעה הקשורה במוצאם ובצבע עורם של מי שבחר בשירות מבצעי משמעותי למען ביטחון ישראל", מסרו במשטרה, והודיעו כי יפעלו למיצוי הדין עם החשוד.


פעיל השמאל תועד בהפגנה כשהוא משמיע קללות ואמירות גזעניות כלפי השוטר, בהן "תחזור למכלאה שלך". במקום התקיימה הפגנה ובמהלכה נפצעו שתי ישראליות. "מה, לא נתנו לך להיכנס למועדון אז עכשיו את מוציא את העצבים שלך? לא נותנים לך להיכנס למועדון בארץ אז אתה בא לפה להיות גבר על הפלסטינים?" נשמע הירשפלד צועק לעבר השוטר.

"את כל המשפחה כבר העלו מאתיופיה או לא? אה? או שחלק נשארו באתיופיה כי הם לא בצבע הנכון? ככה זה, דופקים אתכם בישראל אז אתם באים לפה. מרגישים גברים". בהמשך צעק: "אולי פה בכפר ייתנו לך להיכנס למועדון, יתייחסו אליך יותר בכבוד מאשר בישראל". 

אתמול התנצל הפעיל על דבריו וכתב: "תאגיד השידור הציבורי פרסם בימים האחרונים סרטון של דברים שאמרתי לחייל ממוצא אתיופי, שהפך לוויראלי. הימין חגג, וזה מובן כי אם מתנחל היה מדבר ככה לחייל גם בשמאל היו עושים מזה מטעמים. מדובר היה בהפגנה של תושבי חרבתא, לאחר ששוב הכיבוש גוזל את אדמותיהם – מן הסתם כדי לסלול עוד כביש אפרטהייד".

בהמשך כתב: "ההפגנה פוזרה באלימות על ידי החיילים. רציתי להציב מראה בפני אותו החייל על כך שמדינת ישראל שגזענית כלפיו וכלפי בני הקהילה האתיופית, משתמשת בו ובצעירים מהקהילה כדי ליישם מדיניות גזענית בשטחים הכבושים. בפועל איבדתי שליטה עצמית והדברים שאמרתי היו פוגעניים וגזעניים. גם עצם הבחירה שלי לצעוק דווקא על החייל ממוצא אתיופי, ולא על החיילים האחרים שהיו יחד איתו, הייתה שגויה".