הבורסה ליהלומים ברמת גן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרשת היהלומים: שופט מתח ביקורת על המשטרה עוד לפני ההתאבדות

הביקורת על התנהלות המשטרה הייתה בנוגע לאחד הנחקרים עוד בטרם התאבדה אחת העובדות בחברה של לב לבייב. השופט קבע כי המשטרה מנעה מנחקר מפגש עם עורכת דינו
תמר אלמוג
21 בנובמבר 2018
06:52

אחרי התאבדות העובדת בחברה של איש העסקים לב לבייב במתחם הבורסה ליהלומים ברמת גן, וחילופי ההאשמות בין החברה לבין המשטרה, התברר הבוקר (רביעי) כי זו לא הפעם הראשונה שעולות טענות בעניין פרשת היהלומים נגד המשטרה. בית המשפט מתח ביקורת חריפה, לפני ההתאבדות, על התנהלות המשטרה בנוגע לאחד הנחקרים בשל פגיעה בזכויותיו והוא שוחרר ממעצר.

השופט גיא אבנון קבע כי המשטרה מנעה מהנחקר מפגש עם עורכת דינו לכאורה בניגוד לחוק, כאשר היא עומדת ומחכה מחוץ למשטרה ומבקשת לאפשר לו להתייעץ עמה. בית המשפט אף דרש כי ייערך בירור איך נפלה תקלה בעניין זה ועוד ביחידת עילית.

בסביבתה של העובדת שהתאבדה נטען כי אמרה לחברה אחרי החקירה שנעשה לה עוול גדול והרגישה שמנסים להפיל עליה תיק למרות תפקידה הזוטר. בפרשה נחקרו כמה עובדים שנחשבים לזוטרים יחסית בחברה.


המשטרה הביעה צער על אירוע ההתאבדות ודחתה את הביקורת על שיטות החקירה שלה בפרשת החשדות להברחת יהלומים וכספים בהיקף של כ-300 מיליון שקלים. במשטרה אמרו כי אינם יכולים להתייחס להליכי החקירה בשל צנעת הפרט אך ההודעה שפרסמה החברה של לבייב לוקה באי-דיוקים מהותיים. "משטרת ישראל פועלת כל העת ברגישות הנדרשת תוך הקפדה יתרה על שמירת כבודם וזכויותיהם של חשודים ונחקרים", כך נאמר בהודעת המשטרה

קודם-לכן פרסמה חברת LLD שבבעלות לב לבייב הודעה ובה קראה לשים קץ למה שכינתה "תופעות קשות של רמיסת זכויות נחקרים וגרימת נזקים בלתי הפיכים מתוך רצון לייצר כותרות תקשורתיות". עובדת החברה שקפצה אל מותה הייתה מנהלת חשבונות שנחקרה במשטרה.

זבולון לבייב ועובדים נוספים בחברה נעצרו לפני כשבועיים בחשד לשורה של עבירות, ובית המשפט האריך את מעצרם מעת לעת. בהחלטותיו, קבע בית המשפט כי החשדות נגדם התבססו והתחזקו. על פי החשד, החברה פעלה באופן שיטתי להבריח יהלומים באמצעות בלדרים מרוסיה לישראל וחזרה. כעת מתנהלים מגעים בין לב לבייב לבין המדינה כדי לתאם את הבאתו לחקירה בארץ. המטרה היא להביא את לבייב להיחקר בארץ מבלי להידרש להליך של חיקור דין, שעלול להימשך זמן רב ולאו דווקא להצליח.

תגיות:
לב לבייב