משה צ'יקו אדרי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סביבת אדרי: "מקורב לאלשיך ליבה את התלונות"

הממשלה תתקשה לאשר את מינויו של הניצב בדימוס עד לסיום כהונת אלשיך, כך שהשר ארדן יצטרך למנות ממלא מקום או להאריך את כהונת המפכ"ל הנוכחי. בדיקת הפוליגרף נערכת ביחידה שכפופה לאלשיך, כך שנבחנת האפשרות לערוך אותה בשב"כ או בצה"ל. גורמים במשטרה: ארדן נערך לאפשרות למנות את ניצב הלוי אם מינוי אדרי יסוכל
רועי ינובסקי, תמר אלמוג ומיכאל שמש
21 בנובמבר 2018
20:25

מקורביו של המפכ"ל המיועד משה (צ'יקו) אדרי יצאו למתקפה על המפכ"ל הנוכחי רוני אלשיך, בעקבות החלטת הוועדה למינוי בכירים להעמיד את בדיקת הפוליגרף התעסוקתית כתנאי לאישור מינויו - כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. לדברי מקורביו, "גורם בסביבת אלשיך, המקורב מאוד למפכ"ל, ליבה את התלונות נגד אדרי". עוד הוסיפו כי "צ'יקו מעולם לא חשש מפוליגרף, הוא נקי וזה יוכח. הכל רעשי רקע מיותרים".


בשל העיכוב, תתקשה הממשלה לאשר את מינויו של אדרי עד ל-3 בדצמבר - המועד בו מסתיימת כהונת אלשיך. המשמעות היא שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן יצטרך למנות ממלא מקום או להאריך את כהונת המפכ"ל הנוכחי.

עוד פורסם בחדשות הערב כי נבחנת האפשרות לערוך את הפוליגרף לאדרי בשב"כ או בצה"ל, במקום במשטרה. זאת מכיוון שהפוליגרף התעסוקתי נערך ביחידה שכפופה למפכ"ל אלשיך, שיצא נגד אדרי. עם זאת, גורמים משפטיים הצביעו על בעייתיות בהוצאת הפוליגרף מהמשטרה, שכן הוועדה הורתה על קיומו לטובת שוויוניות.

עוד פורסם כי הוחלט שפסילתו של המפכ"ל המיועד בשל הפוליגרף תהווה בעיה רק אם יעלו בבדיקה דברים שלא נבחנו על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ונשקלו אחר כך על ידי הוועדה.


בתוך כך, מקורביו של ניצב יורם הלוי - שהיה אחד משלושת המועמדים לתפקיד המפכ"ל בראשית המרוץ - טוענים כי ארדן ביקש ממנו להישאר במשטרה עד שתתקבל החלטת הוועדה למינוי בכירים. להערכת גורמים במשטרה, השר לביטחון הפנים חושש מהאפשרות שהוועדה בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג תסכל את מינוי אדרי, והוא נערך מראש לאפשרות למנות את  הלוי לתפקיד.