שיגור טיל של איראן
צילום: אי-פי

דיווח: איראן מתגברת את מערך הטילים סמוך לגבול עם ישראל בסוריה

שגריר איראן בסוריה לשעבר אמר ל"לה-מונד" כי מפעלי הטילים שארצו סייעה לסורים לפתח בתחילת שנות ה-2000, עדיין פעילים. עוד נאמר כי איראן מנסה לצייד את סוריה בטילים עם דיוק מוגבר
גדעון קוץ
22 בנובמבר 2018
07:02

העיתון הצרפתי "לה-מונד" דיווח אמש (רביעי) כי איראן מתגברת את מערך הטילים שלה בסוריה ליד הגבול עם ישראל כדי שישמש "קו ראשון" נגד ארצות הברית וישראל. חוסיין שייח א-סלאם, שהיה שגריר איראן בסוריה, אמר לעיתון כי מפעלי הטילים שארצו סייעה לסוריה לפתח בתחילת שנות ה-2000, עדיין פעילים.

"איראן מנסה לצייד את סוריה בטילים עם דיוק מוגבר, שעליהם עבדה בעשור האחרון במסגרת המחקר הבליסטי שלה", סיפר הבכיר האיראני. שגריר רוסיה בצרפת אלכסיי משקוב הסביר כי אם המערב מעוניין לשאת ולתת עם איראן על תכנית הטילים שלה, עליו לכבד את הסכם הגרעין - "אחרת אי אפשר יהיה לדבר איתה".

לגבי הטילים שרוסיה עצמה סיפקה לסורים, למורת רוחה של ישראל, בעקבות תקרית הפלת המטוס הרוסי, אמר השגריר משקוב, כי "הם נועדו להגן על סוריה מפני התקפה מבחוץ". משקוב הדגיש ש"חשוב להרגיע את המצב באזור".

בתחילת השבוע הזהיר אלוף פיקוד הצפון יואל סטריק כי כוחות צה"ל "רואים כיצד מנסים האיראנים להשתמש בשטח סוריה כנתיב להעברת אמל"ח לחיזבאללה בלבנון". סטריק הסביר כי "על אף התייצבותו של המשטר בסוריה, אתגרי הזירה עודם מורכבים ומונחים לפתחנו". אלוף פיקוד הצפון הדגיש ש"אנו מבחינים היטב בניסיונות ההתבססות ההולכת וגוברת של איראן באזורים רבים בסוריה.

"אנו יודעים כי חיזבאללה מנסה לבסס תשתיות טרור ברמת הגולן הסורית בסמוך לגבולנו, כחזית שנייה לדרום לבנון", המשיך האלוף. "צה"ל לא יאפשר זאת. מי שמבקש לערער את ביטחונם של אזרחי ישראל – בטווח המיידי או הרחוק – ייתקל בצה"ל עוצמתי, חד, שמודע היטב לנעשה מעבר לגבולו, ופועל בנחישות ובתקיפות נגד דורשי רעתנו".