שכונת סילואן בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ הכשיר פינוי של מאות מתושבי סילואן

בית המשפט דחה עתירה שהגישו 104 מתושבי השכונה במזרח ירושלים, שבה שכנה בתחילת המאה הקודמת שכונה יהודית לעולים מתימן. לפני 16 שנים העביר האפוטרופוס הכללי את הקרקע לידי עטרת כוהנים, ומאז פועלת העמותה לפינוי המשפחות
אמוץ שפירא
22 בנובמבר 2018
08:05

בגץ דחה הבוקר (חמישי) עתירה של יותר ממאה מתושבי סילואן במזרח ירושלים, ובכך הכשיר את פינויים של מאות מתושבי המקום מהבתים. עם זאת, קבע בג"ץ כי ההליך שבו הועברה הקרקע לידי עמותת עטרת כוהנים בלי ליידע את התושבים, היה פגום. "זכות הקניין היא חשובה, אך יש חשיבות להגנה על קורת ביתם של אנשים", הדגיש בג"ץ.

את העתירה הגישו 104 מתושבי שכונה בסילואן שבה שכנה בתחילת המאה הקודמת שכונה יהודית לעולים מתימן. לפני 16 שנים העביר האפוטרופוס הכללי את הקרקע בשכונה לידי עטרת כוהנים המקדמת ייהוד של מזרח ירושלים ומאז פועלת העמותה לפינוי המשפחות.

המדינה הודתה כי הוצאת התעודה לא פורסמה לתושבים, אך טענה כי לא הייתה מחויבת משום שהתושבים מחזיקים בנכס שלא כדין. השופטים קבעו כי אף שההחלטה לא פורסמה כדין טענות התושבים צריכות להתברר במסגרת הליכים אזרחיים. בג"ץ הביע תמיהה כיצד הניחה המדינה שהחלטה כה משמעותית לחייהם של מאות אנשים - שחרור נכס שבו הם מתגוררים שנים רבות לידיים אחרות - לא ראוי היה לפרסום.

בג"ץ הדגיש כי הטענות של התושבים, שלהן היבטים עובדתיים, צריכות להתברר במסגרת ההליכים האזרחיים המתנהלים מול כל אחד מהעותרים. השופטים דחו את העתירה, אך העירו כי פינוי אנשים שישבו על הקרקע במשך עשרות שנים, חלקם אף מבלי לדעת כי המקרקעין שייכים לאחרים, מעורר קושי אנושי וטוב אם המדינה תשקול במקרים המתאימים מתן מענה למי שפונו מבתיהם.