ההאקר בבית המשפט
צילום: פלאש 90

10 שנות מאסר וקנס של 60 אלף שקל להאקר מאשקלון

הצעיר בן ה-19 הורשע באיומים על כ-2,000 מוסדות ברחבי העולם, בהם נמלי תעופה, בתי ספר, תחנות משטרה ועוד. אביו לאחר הקראת גזר הדין: ״הוא אוטיסט, כל ישראל היו הלקוחות"
רום ליאור
22 בנובמבר 2018
10:27

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (חמישי) עשר שנות מאסר וקנס של 60 אלף שקלים על הצעיר בן ה-19 המכונה ההאקר מאשקלון. הצעיר הורשע בעבירות של סחיטה באיומים, ידיעות כוזבות, קשירת קשר לפשע, חדירה לחומר מחשב, הלבנת הון, מידע כוזב, תקיפת שוטר, נשיאת נשק ועבירות נוספות.

ההאקר, ששמו נאסר לפרסום נוכח העובדה שהיה קטין בעת ביצוע חלק מהעבירות, נהג להתקשר למוסדות השונים ולאיים כי צפויים בהם פיגועי טרור קשים - פיגועי חבלה וירי. הצעיר נהג להסוות את עצמו באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. הצעיר איים על כ-2,000 מוסדות, התריע על פצצות וסחט אנשים.

בין היתר נכתב בגזר הדין: ״בנסיבות רגילות אלמלא מדובר היה באדם הלוקה באוטיזם, הייתי גוזר עליו עונש של 17 שנות מאסר. מצבו של הנאשם מחייב הקלה ניכרת״. נוסף לתיק הזה, שבו כבר נגזר דינו, נגד ההאקר הוגש כתב אישום נוסף המייחס לו ניסיון בריחה ממעצר ואיום על מספר מוסדות נוספים לאחר מעצרו.

בפברואר האחרון ניסה ההאקר לברוח ממעצר. על פי הודעת שב"ס, הוא פתח בריצה לאחר שהורד מהרכב בכניסה לבית המעצר "מגרש הרוסים" בירושלים. לוחמי יחידת נחשון רדפו אחריו והצליחו להשתלט עליו לאחר עשרות מטרים. 

לאחר מתן העונש התפרץ אביו של הנאשם לעבר השופט והתייחס לכך שבנו מכר שירותי איום ב"דארקנט": ״הוא אוטיסט! מי היו הלקוחות? כל ישראל היו הלקוחות!״.

לפני כחמישה חודשים קבע בית המשפט כי "ההאקר מאשקלון" כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו, והרשיע אותו בכל העבירות שביצע כבגיר. על פי החוק, לא ניתן להרשיעו בגין העבירות שביצע כקטין, ונשלח לתסקיר שיבחן את שאלת ההרשעה בעבירות אלו. הכרעת הדין מותרת לפרסום, למעט כל פרט שעלול לזהות את הנאשם כי היה קטין בעת ביצוע חלק מהעבירות.

בהכרעת הדין ציין השופט גורפינקל כי "הנאשם שינה את גרסאותיו על פי צרכיו. הוא מבין היטב את המשמעות במעשיו. הוא מבין את משמעות הדברים ומשנה גרסאותיו בהתאם לקו ההגנה המתאים לו". לפני יותר מחצי שנה חשדה המשטרה כי האסיר בן ה-19 עומד מאחורי דיווחי שווא על פצצות ומטעני חבלה שהוטמנו בשני בתי ספר בתל אביב ובכפר סבא. בעקבות שיחותיו למוקד 100, הוקפצו כוחות לשני המוסדות כדי לבצע סריקות. 

על פי החשד, ההאקר שאיים על מאות מוסדות אמריקניים ונושא עונש מאסר בגין סחיטה באיומים, חייג למוקד המשטרה מכלא ניצן שברמלה, ומסר מידע כוזב על פצצות ומטעני חבלה בשני בתי הספר. בהודעת המשטרה שפורסמה על האירוע נמסר כי "כוחות משטרה שהגיעו לבתי הספר ביצעו סריקות במקום וסביבותיו, ובסיומן, כשלא נמצאו חריגים - הוחזרה השגרה".

לפני שנה פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הצעיר נתפס עם כדורים אסורים שאותם הצליח להבריח אל בין כותלי הכלא. הוא יצא לדיון בבית המשפט והצליח להשיג עשרות כדורי שינה - כל זאת תחת עיניהם הפקוחות של הסוהרים וחרף העובדה שהוא מוגדר "אסיר מסוכן". ההאקר הצליח לחדור עם הכדורים האסורים אל תא הכלא ולאחר מכן התגלה החומר על-ידי הסוהרים. שירות בתי הסוהר העמיד אותו לדין ונשללה ממנו הזכות לרכוש בקנטינה ולקבל ביקורים כחודש ימים.

בשנה שעברה הוגש כתב אישום נגד הצעיר בארצות הברית ובישראל בגין סחיטה באיומים, לאחר ששיגר התרעות שווא ליותר מ-2,000 מוסדות יהודיים בארצות הברית. ההתרעות כללו איומים על פצצות במטוסים ופיגועים מתוכננים. במקרה אחד, איים ההאקר על מטוס של קבוצת הכדורסל בוסטון סלטיקס, וכתוצאה מכך נערכו סריקות במטוס. במקרה נוסף, הוא איים כי במטוס אל על שהיה בדרכו לישראל ישנה פצצה וגרם להקפצה של מטוסי קרב שווייצרים וצרפתים.