בית הדין הבינלאומי בהאג
צילום: אי-פי

גורם ישראלי על החלטת בית הדין בהאג לבחון מחדש את תקרית המרמרה: "בזבוז זמן"

חבר השופטים הורה השבוע לתובעת הראשית פאטו בנסודה לבחון מחדש את החלטתה לסגור את התיק. לדברי הגורם: "כשזו איכות ההחלטות של בית הדין הבינלאומי, וכשמאפשרים בכזאת קלות ותדירות לנצל אותו למטרות פוליטיות, לא מפתיע שיש דאגה עמוקה ורווחת שבית הדין איבד את דרכו"
עמיחי שטיין
22 בנובמבר 2018
18:25

בית הדין הבינלאומי בהאג הורה השבוע לבחון מחדש את תקרית המאווי מרמרה מ-2010. בעקבות ההחלטה אומר היום (חמישי) גורם ישראלי כי "בית הדין מבזבז את זמנו ביחס לאירוע שכבר נבדק לעומק, כולל פעמיים על ידי התובעת עצמו של בית הדין, ונסגר".

חבר שופטים בבית הדין הורה לתובעת הראשית, פאטו בנסודה, לבחון מחדש את החלטתה לסגור את התיק ולא להמשיך בחקירת הפשיטה הישראלית על ספינת המשט, שבה נהרגו עשרה אנשים, שרובם זוהו עם ארגונים איסלמיסטים בטורקיה. הבקשה הראשונית לשקול מחדש את סגירת התיק הגיעה מטעם איי קומורו, שספינת המאווי מרמרה  נשאה את דגלם.

הגורם הישראלי הוסיף כי ישראל תמיד החזיקה בדיעה שמלכתחילה בית הדין לא היה צריך לפתוח בבדיקה בנושא תיק המשט, מכיוון שהוא מבוסס על שיקולים פוליטיים. "כשזאת האיכות של החלטת בית הדין הבינלאומי, וכאשר מאפשרים בכזאת קלות ותדירות לנצל אותו למטרות פוליטיות, אין זה מפתיע שיש דאגה עמוקה ורווחת כי בית הדין איבד את דרכו".

חבר השופטים הורה לתובעת הראשית להחליט בתוך חצי שנה, עד מאי 2019, האם להמשיך בחקירה או לא.