נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

הנשיא טראמפ: "ישראל הייתה בצרות בלי סעודיה"

במסיבת עיתונאים שערך אמר טראמפ שהמדינה מהמפרץ הפרסי "עוזרת לנו מאוד". על פרשת רצח העיתונאי הסעודי והדיווחים לפיהם ה-CIA מאשים את יורש העצר הסעודי ברצח, אמר הנשיא כי הארגון האמריקני עדיין לא הגיע למסקנות, ושחלק מהדיווחים שגויים
עמיחי שטיין ויותם רוזנוולד
22 בנובמבר 2018
19:35

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ערך היום (חמישי) מסיבת עיתונאים באחוזתו בפלורידה, והתייחס לפרשת רצח חאשוקג'י והזווית הישראלית: "העובדה היא שסעודיה עוזרת לנו מאוד במזרח התיכון - ישראל הייתה בצרות בלעדיה. סעודיה בת ברית חשובה שלנו והם אומרים שההנהגה הבכירה שלהם לא הייתה מעורבת בפרשיית הרצח של העיתונאי". כשנשאל על ידי אחד העיתונאים מי צריך לתת את הדין בפרשה, השיב: "ייתכן והעולם צריך לתת את הדין, מפני שהעולם הוא מקום אכזר".

על הדיווח כי ה-CIA מאשים את יורש העצר הסעודי מוחמד בן-סלמן ברצח, אמר טראמפ: "חלק מהדיווחים שגויים. ה-CIA לא הגיע למסקנה סופית, הם מרגישים שזה הכיוון, תשאל אותם. אני לא יודע אם מישהו יצליח להגיע למסקנה, בין אם מוחמד בן-סלמן עשה זאת או לא, הוא ואביו מכחישים זאת באופן חד משמעי".

מוקדם יותר היום טראמפ התייחס לאמירתו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו השבוע, המפליגה בשבח היחסים של ארה"ב עם סעודיה שאמר כי "זה עולם אכזר שם בחוץ, בייחוד המזרח התיכון. זו מחוייבות ארוכה והיסטורית בין המדינות, וחיונית לביטחון הלאומי האמריקני". טראמפ צייץ: "אני מסכים עם מייק פומפאו במאה אחוז". אתמול שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס התייחס במסיבת עיתונאים לפרשת הרצח של ג'מאל חאשוקג'י, ואמר כי "לנשיאים אין את החירות לעבוד יחד עם שותפים שאין בהם דופי".

בתוך כך, לראשונה מאז התפוצצות פרשת הרצח, יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, יוצא היום לסיור במספר מדינות ערביות וצפוי גם להשתתף בועידת ה-G20 בארגנטינה בסוף החודש. הוא יחל את הסיור האזורי שלו באיחוד האמירויות וצפוי להגיע למצרים בסוף השבוע. הבוקר פרסם העיתון הטורקי "הורייט" כי בידי ה-CIA הקלטה שבה נשמע בן סלמאן מורה לפעול נגד חאשוקג'י בהקדם.