ארכיון
צילום: Hadas Parush/Flash90

תחקיר: היחס המחפיר לעובדים התאילנדים בישראל

על פי רשת ה-BBC הבריטית, 170 עובדים זרים תאילנדים מתו בישראל בשש השנים האחרונות בנסיבות שונות. עוד עלה מהתחקיר כי תנאי המגורים של רבים מהעובדים היו צפופים, בעלי קירות טחובים ושורצי עכברים, והם נחשפו לחומרים מסוכנים בעבודתם, ללא מיגון
ערן סיקורל
24 בנובמבר 2018
20:51

רשת ה-BBC בשפה התאית בתחקיר מקיף על מצבם של העובדים הזרים התאילנדים בישראל קובע: רבים מהם חיים בתנאי מחיה מחפירים, חשופים לחומרי הדברה מסוכנים. על פי התחקיר, 170 עובדים זרים תאילנדים מתו בישראל בשש השנים האחרונות בנסיבות שונות.

עיתונאי הרשת סיירו ב-50 חוות חקלאיות בישראל ושוחחו עם מאות עובדים זרים. על פי הדיווח, ברוב החוות תנאי המגורים היו איומים וצפופים, בעלי קירות טחובים ושורצי עכברים. כמה מהם סיפרו כי הם חשופים מידי יום לחומרי הדברה ואינם מקבלים אמצעי מיגון מהחקלאים, או לכל היותר מקבלים מסיכות ניתוח.

בתחקיר נכתב עוד כי אף שהחוק הישראלי מגן על העובדים, בפועל הם תלויים במעסיק ואינם מתלוננים מחשש לאבד את מטה לחמם. ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר כי בכל שנה נערכות 400 בדיקות בחוות המעסיקות עובדים זרים. 1,500 חקירות נפתחו בעקבות אותן בדיקות מאז 2013. הפקחים רשמו 3,000 אזהרות והטילו 200 קנסות בשווי כולל של 3.8 מיליון דולרים.