נשיא האיחוד האירופי עם ראש ממשלת בריטניה
צילום: אי-פי

הקרב על גיברלטר: ספרד ובריטניה השיגו פשרה - הסכם הברקזיט יאושר

לאחר האיום של ספרד בהטלת וטו, מועצת מנהיגי האיחוד האירופי צפויה לאשר היום את הסכם היציאה של בריטניה מהאיחוד. ראש ממשלת גיברלטר הצהיר: "הקולוניה תישאר בריטית"
ערן סיקורל ומתי ברנהרט
25 בנובמבר 2018
09:57

מועצת מנהיגי האיחוד האירופי צפויה לאשר היום (ראשון) את הסכם הברקזיט – הסכם היציאה של בריטניה מהאיחוד. עד אתמול ספרד איימה להטיל וטו על ההסכם, בגלל הנוסח אודות עתידה של הקולוניה הבריטית גיברלטר ולבסוף הודיע ראש ממשלת ספרד פדרו סאנצ'ז כי הושגה פשרה.

 "הודעתי למלך שהגענו להסכם על גיברלטר. אירופה ובריטניה קיבלו את התנאים שהציבה ספרד ולפיכך ספרד תצביע בעד הסכם הברקזיט", הצהיר סאנצ'ז. דבריו של ראש הממשלה הספרדי עוררו סערה בקולוניה הבריטית והתושבים פנו לראש הממשלה המקומי פביאן פיקארדו: "האם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי מכרה אותנו לספרד?".

פיקארדו ניסה להעביר מסר מרגיע לתושבי הצוק: "הטקסט החוקי של הסכם הפרידה לא השתנה. זה מה שניסתה ממשלת ספרד לעשות, הם לא הצליחו להשיג זאת. בריטניה לא אכזבה אותנו, תרזה מיי לא אכזבה אותנו – היא עמדה נחושה ואנחנו עמדנו נחושים. גיברלטר הייתה ותישאר בריטית". פיקארדו העביר מסר גם לסאנצ'ז: "האופן שבו הוא מאיים על ריבונות גיברלטר, כפי שעשה זאת, מעיד כי הוא הולך בעקבותיו של הרודן פרנסיסקו פרנקו. אני מקווה שהוא ישנה כיוון".

רבים במפלגתה של מיי רואים בהסכם כתב כניעה לאירופה, ובראשם שר החוץ לשעבר בוריס ג'ונסון. "אנחנו על סיפה של טעות היסטורית. אם לא נשנה מסלול, נישאר בברית המכסים, נישאר בשוק המשותף, נהיה מקבלי הוראות. אם לא נזרוק את ההסכם הזה, נגלה שבריסל שמה אותנו בדיוק במקום שבו היא רצתה אותנו", אמר ג'ונסון. השר לשעבר מוחה בעיקר על סעיף בהסכם שקובע כי אם לא יושג הסכם עד סוף תקופת המעבר, תזכה צפון אירלנד במעמד ייחודי בעל זיקה לאיחוד האירופי.

ראשת ממשלת בריטניה פנתה אמש לאומה לקראת ההצבעה על הברקזיט: "ב-29 במארס הממלכה המאוחדת תעזוב את האיחוד האירופי ואז יחל פרק חדש בחיי האומה שלנו. אני רוצה שזה יהיה רגע של חידוש ופיוס עבור מדינתנו. צריך לשים בצד אחת ולתמיד את תוויות ה'לעזוב' וה'להישאר' ולחזור להיות עם אחד. על מנת לעשות את זה, אנו חייבים להתקדם עם הברקזיט על ידי גיבוי ההסכם".

בעיתון הדיילי טלגרף פורסם כי חברי הקבינט בבריטניה ודיפלומטים אירופים מכינים הסכם ברקזיט חלופי למקרה שההסכם הנוכחי לא יעבור בפרלמנט הבריטי. ההסכם המתגבש כולל תכנית יציאה מוחלטת יותר מהאיחוד אבל לא שם סוף לתנועה החופשית בין מדינות האיחוד לבריטניה.

מגבשי ההסכם ינסו להחיל על בריטניה והאיחוד יחסים הדומים לאלו של האיחוד ונורווגיה. התכנית נרקמת לאור החשש הגובר כי מיי לא תוכל להעביר את ההסכם שלה בפרלמנט. לפי ההערכות, 91 חברי מפלגתה צפויים להתנגד להסכם היציאה מהאיחוד. 

שגריר בריטניה לשעבר, רון פרושאור הסביר הבוקר בריאיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי ב-29 במארס יקבעו כל החוקים והתקנות שמגדירים את היחסים בין בריטניה לאיחוד האירופי ו"זה עלול ליצור כאוס". פרושאור ציין כי מיי מחויבת להביא את הסכם הפרישה לפרלמנט. 

פרושאור הסביר גם את הוויכוח סביב גיברלטר, שכמעט הפיל את ההסכם: "בריטניה תפסה את גיברלטר ב-1704 וספרד ויתרה על הריבונות. לאחר מכן נערך משאל עם בטריטוריה הבריטית שהציע ריבונות משותפת ספרדית-בריטית ומשאל העם הזה נדחה על ידי 99% מהתושבים". השגריר לשעבר הבהיר כי להסכם יש חשיבות גדולה בגלל שבין השאר רוב הייצוא הבריטי יוצא לאיחוד האירופי. "בריטניה לא תוכל להשתתף למשל בתכניות מחקר אקדמיות ותהיה מנותקת ממאגרי המידע של היורופול, אמר פרושאור.

תגיות:
תרזה מיי