הקבינט האוקראיני
צילום: אי-אף-פי

תקרית ימית בין רוסיה לאוקראינה: מועצת הביטחון תתכנס לדיון חירום

באוקראינה מזהירים מפני הידרדרות לעימות כולל והנשיא קורא להנהגת משטר צבאי, בעקבות השבתת כל השיט שלהם על ידי רוסיה. האיחוד האירופי קרא להרגעת המצב: "על כל הצדדים לנהוג באיפוק"
יואב זהבי
26 בנובמבר 2018
07:16

מועצת הביטחון של האו"ם צפויה להתכנס היום (שני) לדיון חירום על רקע התקרית הימית בין רוסיה לאוקראינה, שאירעה אמש במצר קרץ' בים השחור. כך הודיעה שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי, זאת לאחר שהאוקראינים קראו לכינוס של המועצה.

בתקשורת האוקראינית מדווחים כי שישה חיילים בצי נפצעו כתוצאה מירי של כלי שיט רוסיים במצר המחבר בין ים אזוב לים השחור, וכי שלושה כלי שיט של הצי האוקראיני נקלעו למצור של צבא רוסיה. בשירות הביטחון הפדרלי של רוסיה אישרו כי החרימו שלושה כלי שיט אוקראיניים, שחצו באופן לא חוקי את הגבול ולא שעו להוראות לעצור. לדברי הרוסים, שלושה מלחים אוקראינים נפצעו בתקרית, והם זוכים לטיפול רפואי ואין חשש לחייהם.


ממשרד החוץ הרוסי נמסר הלילה כי "הפעולות של אוקראינה נפשעות. קודם פרובוקציה, אחר כך לחץ כוחני, ולאחר מכן האשמה של הצד האחר בתוקפנות". נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו כינס הלילה את הקבינט לדיון דחוף, ואמר לעיתונאים כי בעקבות האירועים הוא קורא להנהגת משטר חירום צבאי במדינה, וכי הרעיון יובא היום להצבעה בקבינט. קודם לכן הזהיר שגריר אוקראינה בארצות הברית מהידרדרות לעימות כולל. כמו כן, אזרחים אוקראינים הפגינו הלילה מול השגרירות הרוסית.

במשרד החוץ של האיחוד האירופי הגיבו להתפתחויות במצר קרץ' ומסרו כי "האיחוד מצפה מרוסיה להשיב את חופש השיט במצר קרץ'. האיחוד קורא לכל הצדדים לנהוג באיפוק כדי לא לדרדר את המצב באזור".

רוסיה ואוקראינה מצויות במתיחות מאז ההפיכה הפרו מערבית באוקראינה בפברואר 2014. באותה שנה סיפחה רוסיה את חצי האי קרים באופן חד צדדי ונכון להיום היא הריבון דה פקטו בחצי האי, למרות שהקהילה הבין-לאומית אינה מכירה בסיפוח.