מתקפה כימית בסוריה
צילום: אי-פי

סוריה: מתקפת הגז בחלב תיבדק ע"י הארגון למניעת הפצת נשק כימי

המוסד יבדוק את אמינות ההאשמות של משטר אסד כלפי המורדים ולאחר מכן ישלח צוות בדיקה. גורמי רפואה מסרו כי יותר ממאה נפגעים סבלו מחנק וחלקם נזקק לטיפול נמרץ
איתמר מרגלית
26 בנובמבר 2018
17:21

הארגון למניעת הפצת נשק כימי הודיע היום (שבת) שיחקור את מתקפת הגז בחלב שבצפון סוריה שלשום, בה נזקקו לטיפול 107 בני אדם. לטענת משטרו של נשיא סוריה בשאר אסד, התקיפה בוצעה על ידי המורדים. לסוכנות הידיעות רויטרס נמסר כי המוסד יבדוק תחילה את אמינות ההאשמות ולאחר מכן ישלח צוות בדיקה.

גורמי רפואה, שצוטטו בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית, מסרו כי הנפגעים סבלו מחנק בדרגות שונות וחלקם נזקק לטיפול נמרץ. פלגי המורדים בחלב דחו את טענות המשטר, ובהודעה שפורסמה בכלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה נטען שמדובר בשקרים של המשטר הסורי: "אנחנו מכחישים נמרצות את מה שהמשטר הפושע מפיץ על שימוש בגז כלור או שימוש בנשק כימי כלשהו".

עוד נכתב בהודעה: "התרגלנו לתחבולות ולשקרים שהמשטר מפיץ פעם אחר פעם במסגרת המלחמה התקשורתית שמנהל המשטר נגד המורדים כדי להצדיק פעולותיו העתידיות". מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, אמר בשיחה עם רשת סקיי כי "בוודאות נעשה שימוש בגז כלור בשכונות המערביות של העיר חלב".


לדברי א-רחמן, הוא אינו יודע לומר מי הגורם שעשה את השימוש בגז, אך הוא שלל את האפשרות כי השימוש נעשה בידי פלגי המורדים. לדבריו, "יש כוחות בתוך המשטר ופלגים ג'יהאדיסטיים בקרב מתנגדי המשטר, שיש להם אינטרס לדרדר את המצב באזור המפורז בין אם מדובר באידליב, פרברי חלב או הפרברים הצפוניים – מזרחיים של העיר לטקיה".

דובר משרד ההגנה הרוסי, איגור קונשינקוב, צוטט בכלי התקשורת הרוסיים כשהוא אומר שארצו מתכוו לדון עם טורקיה בעניין התקיפה הכימית. לדבריו, לפי הנתונים הראשוניים ותופעות הלוואי של הנפגעים, נעשה שימוש בכלור. עוד אמר כי מומחים רוסים החלו להעניק סיוע לנפגעים.