כבאים בזירת שריפה בעוטף עזה
צילום: גילי יערי, פלאש 90

בשל הירידה בשריפות: פורקה מפקדת הכבאות לטיפול בטרור התבערה מעזה

הגוף שנועד לרכז את עבודת הכיבוי מול טרור העפיפונים ובלוני התבערה, וכלל עשרות כבאים, נסגר. הרקע להחלטה: שיחות ההסדרה המתקדמות והירידה הדרמטית בשיגור בלוני התבערה
משה שטיינמץ
26 בנובמבר 2018
18:19

המפקדה המשימתית שהוקמה בשירותי הכבאות כדי לטפל בטרור התבערה בעוטף עזה – פורקה. היום (שלישי) פורסם בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב' כי הסיבה להחלטה היא המגעים להסדרה ברצועה, כמו גם הירידה הדרמטית בשיגור בלוני ועפיפוני התבערה.

המפקדה הוקמה בקיץ האחרון, כשטרור התבערה היה בשיאו, כדי לתכלל את עבודות הכיבוי בעוטף עזה. סופחו אליה עשרות כבאים ואמצעים רבים, והיא פעלה במשותף עם פיקוד דרום של צה"ל ועם גורמים נוספים.

בשבועות האחרונים, ברקע שיחות ההסדרה המתקדמות מול חמאס והירידה הדרמטית במספר בלוני התבערה, הוחלט לפרק את המפקדה והיא נסגרה. שיקול נוסף בהחלטה נובע מתחילת החורף והשינוי במזג האוויר.

בחודש יוני האחרון פורסם בכאן 11 כי פיילוט לנטרול עפיפוני התבערה מרצועת עזה על ידי רחפנים, שנעשה בצה"ל כחודש לפני כן, הוגדר ככישלון בעקבות אחוזי יירוט נמוכים. בצה"ל הגיבו אז לפרסום ומסרו כי "במהלך השבועות האחרוניפ, ולאור צורך מבצעי התפתחו מספר פתרונות, בהם שני סוגי רחפנים שפותחו על ידי אט"ל ומז"י בשיתוף עם אוגדת עזה.

"רחפנים אלו יירטו בשבועות האחרונים מעל 400 עפיפונים ובלונים ומנעו בכך שריפות רבות. בניגוד לטענת הכתב, לאחר הפעלת אמצעים אלו בשטח, הוחלט כי יופעלו גם בהמשך בהתאם לצורך המבצעי. בנוסף צה״ל ממשיך ופועל כל העת למציאת פתרונות שיתנו מענה הרמטי ככל הניתן".