הרמטכ"ל גדי איזנקוט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הרמטכ"ל החליט: יעוכב קידומו של אל"מ ישראל שומר שהרג נער פלסטיני

פרסום ראשון: מפקד חטיבת הנח"ל, שהרג בשנת 2015 נער שיידה עליו אבנים, ייאלץ לבצע תפקיד אל"מ נוסף לפני שיוכל להתמודד על תפקיד תא"ל. החלטתו של איזנקוט לנקוט בצעד פיקודי התקבלה בעקבות פנייה של האגודה לזכויות האזרח ליועמ"ש, בדרישה להורות לפצ"ר להגיש כתב אישום נגד שומר
רועי שרון
29 בנובמבר 2018
20:32

פרסום ראשון: הרמטכ"ל גדי איזנקוט הורה אתמול על נקיטה בצעד פיקודי נגד אל״מ ישראל שומר, שהרג בשנת 2015 נער פלסטיני שיידה עליו אבנים. איזנקוט קבע כי לאחר שיסיים לפקד על חטיבת הנח״ל, ייאלץ שומר לבצע תפקיד אל״מ נוסף לפני שיוכל להתמודד על תפקיד תא״ל. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11.


ההחלטה התקבלה בעקבות פנייה של האגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדרישה להורות לפצ״ר להגיש כתב אישום נגד שומר בגין הריגה. בעקבות הפנייה ליועץ המשפטי לממשלה, הורה הרמטכ"ל - שרואה בשומר קצין מצטיין - על עיכוב בקידומו של האל״מ. בחודשים הקרובים הוא יחל לפקד על חטיבת הנח״ל.

בשנת 2015 נקלע שומר, בעת שפיקד על חטיבת בנימין, למארב אבנים סמוך לרמאללה. אחת האבנים ניפצה את שמשת הג’יפ שבו נסע, והוא יצא מהרכב וביצע ירי לעבר נער בן 17 שניסה להימלט. הוא פגע בגבו והרג אותו. לאחר חקירת מצ״ח, החליט הפצ"ר שרון אפק שאין מקום לנקיטת הליכים פליליים נגד המח"ט, משום שהירי היה מוצדק. עם זאת, הירי שביצע שומר היה תוך כדי תנועה ולכן פגע בגבו של הנער ולא ברגליו. אפק קבע כי מדובר בכשל מקצועי.

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר: אל"מ שומר ירה בגבו של הנער מוחמד כוסבא בזמן שהוא ניסה להימלט. לא מדובר בטעות מקצועית, וודאי שלא ניתן להסתפק בעיכוב בקידום של קצין בכיר, שירה בכוונה על קטין. המקרה הזה מחייב כתב אישום, ואם אין בכוונת הפצ"ר להעמיד את שומר לדין, אין מנוס מעתירה לבג"ץ.