שוטרים ברחובות פריז, היום
צילום: אי-פי

ההפגנות האלימות בפריז נמשכות: 36 אלף משתתפים, לפחות 65 פצועים

מעל 120 בני אדם נעצרו בסוף השבוע השלישי של המחאה על המדיניות הכלכלית של מקרון. 5,000 שוטרים הפרוסים בבירה משתמשים ברימוני הלם ובגז מדמיע על מנת לפזר אלפי מפגינים שמבעירים בריקדות, מיידים אבנים ומנסים לפרוץ את מחסומי המשטרה
אנטוניה ימין וגדעון קוץ
01 בדצמבר 2018
11:26
עודכן ב 16:40

הפגנות "האפודים הצהובים" בפריז נמשכות: מעל 65 בני אדם נפצעו היום (שבת), מתוכם שישה שוטרים. המשטרה עצרה מעל 120 מפגינים. היא משתמשת ברימוני הלם, זרנוקי מים, כדורי גומי, גז מדמיע ואמצעים אחרים לפיזור הפגנות על מנת להשתלט על כ-5,500 המפגינים שהגיעו לשדרות האליזה. בהפגנות ברחבי המדינה משתתפים 36 אלף בני אדם, כך לפי הממשלה הצרפתית.

המפגינים בפריז מבעירים בריקדות, מיידים אבנים וחלקי גדרות שפירקו ומתעמתים עם כוחות הביטחון. כבישים מהירים נחסמו ותחנת משטרה הותקפה. המתפרעים נכשלו בניסיון לפרוץ את מחסומי המשטרה, וכעת קבוצות אלימות חדשות מתארגנות באזור, כשבתוכן בולטים אנשי ימין קיצוני. גורמי משטרה דיווחו על אלימות נדירה, שפרצה מוקדם ביחס להפגנות קודמות.

ראש ממשלת צרפת, אדוארד פיליפ אמר כי הממשלה מוכנה לדו שיח ומכבדת את חופש הביטוי, אך תילחם בנחישות בהפרות הסדר. "הזדעזעתי מהפגיעה בסמלים הלאומיים כמו שער הנצחון וקבר החייל האלמוני", אמר פיליפ.

לקראת סוף השבוע השלישי של הפגנות המחאה, תגברה המשטרה את כוחותיה ו-5,000 שוטרים מסיירים ברחובות הבירה הצרפתית. 3,000 שוטרים נוספים מתגברים אזורים אחרים ברחבי המדינה, בהם צפויות הפגנות נוספות אחר הצהריים.

צפו בשידור חי מההפגנה:

אחרי האירועים האלימים בהפגנה בסוף השבוע שעבר בשדרת שאנז אליזה, הוקמו אתמול מחסומי מתכת ולוחות דיקט בחזית מסעדות וחנויות שונות לאורכה. היום נחסמה השדרה המפורסמת לתנועת רכבים, והולכי רגל נאלצים לעבור דרך מחסומים. במשטרה חששו שבדומה לשבוע שעבר, גם הפעם יחדרו להפגנה פעילי ימין קיצוני ושמאל קיצוני, שמטרתם "לאתגר את סמכות המדינה ואת כוחות הביטחון".

אתמול נכשל ניסיון של ראש הממשלה לנהל משא ומתן עם נציגי תנועת המחאה. רק שניים מהם הופיעו לפגישה בארמון, ואחד מהם עזב לאחר שנדחתה דרישתו לנהל את המשא ומתן מול המצלמות. הוא הודה כי היה קורבן לאיומים מצד חבריו.

משרד החוץ בסינגפור הוציא אזהרת מסע לצרפת בעקבות ההפגנות, וציין כי מעל 280,000 בני אדם לקחו חלק בהפגנות לפני שבועיים, וכ-106,000 בני אדם הפגינו בשבוע שעבר. בהודעת המשרד נכתב: ״צפויות הפגנות נוספות בצרפת בסוף השבוע של ה-1-2 בדצמבר. אנו צופים הפרעות לתנועת רכבים ואלימות. אנו מייעצים לאזרחים סינגפורים שמתכוונים לבקר בצרפת או כבר שוהים בה להימנע מאזורי ההפגנות, לעקוב אחר דיווחי חדשות מקומיים ולהישמע להוראות הרשויות״.

המפגינים, המכונים ״האפודים הצהובים״, מפגינים מזה שלושה שבועות נגד המדיניות הכלכלית של נשיא צרפת עמנואל מקרון, ומוחים על יוקר המחייה ועל העלאת המס על הדלק שצפויה להיכנס לתוקפה בתחילת 2019. בימים האחרונים פרסמה התנועה מסמך ובו 40 דרישות שונות, בהן: העלאת שכר המינימום, הגדלת פנסיות והחזרת ״מס עושר״. על פי הסקרים, 75% מהצרפתים מזדהים עם המחאה הזאת ומדד הפופולאריות של הנשיא ירד. 

בהפגנות בשבוע שעבר נהרסו ונבזזו כמה חנויות של מוצרי מותרות באזור שאנז אליזה. התנגשויות בין מפגינים אלימים למשטרה נמשכו ליד שער הניצחון בסוף השדרה ונעשה שימוש בגז מדמיע ורימוני הלם. כמה עיתונאים הותקפו על ידי המפגינים, ביניהם גם כתב כאן חדשות שהוטרד על ידי מפגינים שגילו שהוא ישראלי.


הנשיא מקרון הגיב על האירועים האלימים ואמר: "מי שתקף את כוחות הביטחון צריך להתבייש. מי שתקף עיתונאים ואזרחים צריך להתבייש. מי שניסה להפחיד נבחרי ציבור צריך להתבייש. אין לזה מקום בצרפת".

בהפגנות הבכורה ברחבי צרפת לפני כשבועיים, השתתפו כ-300,000 בני אדם. שני בני אדם נהרגו ו-606 נפצעו.