שער המגזין ההונגרי

מגזין הונגרי הציג את ראש הקהילה היהודית כשמסביבו שטרות כסף

בעקבות הפרסום, ישראל ביקשה מממשלת הונגריה להוקיע כל גוון אנטישמי במחלוקות הפנימיות במדינה
עמיחי שטיין ומואב ורדי
01 בדצמבר 2018
22:11
עודכן ב 22:22

ישראל ביקשה הערב (שבת) מממשלת הונגריה להוקיע כל גוון אנטישמי במחלוקות הפנימיות במדינה, לאחר שתמונתו של ראש הקהילה היהודית ההונגרית, אנדראס הייסלר, התנוססה של שער של ירחון המזוהה עם הממשלה ולצדה שטרות כסף.

היועץ המדיני של ראש הממשלה, ראובן עזר, שוחח עם שגריר הונגריה בישראל וגינה את הפרסום. הפדרציה של קהילות יהודי הונגריה אמרה כי הצגת תמונתו של הייסלר באופן הזה החייתה דעות קדומות עתיקות נגד היהודים והיא חסרת תקדים מאז הפכה הונגריה לדמוקרטיה. הייסלר הואשם בכתבה במעילה בכספים של פרויקט לשיפוץ בית כנסת, דבר שהוכחש.

הייסלר עצמו אמר הערב לכאן חדשות: "אני חושב שהשער הזה, זה כמו בשנות ה-30 באירופה. האמצעים של השער הזה הם האמצעים של תעמולה אנטישמית". לדבריו, מריה שמידט (בעלת השבועון) קרובה לממשלה. השבועון שלה עצמאי, אבל כולם חוששים שהסיפור הזה קרוב מדי לממשלה. אז עכשיו אני מחכה שהממשלה תגיד משהו על העניין, כי אני חושב שבמאה ה-21 לא ניתן לקבל שער כזה ומסר שכזה עבור החברה, והממשלה צריכה לצאת נגד התהליך הזה באופן מיידי.

לשאלה אם הוא חושב כי הדבר נעשה בהשראתה של ממשלת אורבן, השיב ראש הקהילה היהודית בשלילה: "אני חושב שזה מעשה עצמאי. אני מקווה שממשלת אורבן לא מקבלת את המעשה הזה".  הוא הוסיף: "לקהילה היהודית יש קשר טוב עם ממשלת אורבן, מצד שני יש לנו סכסוך עם הממשלה בנודע למדיניות ההנצחה של יהדות הונגריה".

משגרירות הונגריה בישראל נמסר לכאן חדשות כי "התקבלה בקשה ממשרד ראש הממשלה על ידי היועץ והיא הועברה למשרד ראש הממשלה ההונגרי, שם יוחלט האם וכיצד להגיב לנושא".