פוטין ונתניהו
צילום: אי-פי

דובר שגרירות רוסיה בארץ: "חד וחלק - אין ניתוק בקשרים בין רוסיה לישראל"

דמיטרי אלושקין הדגיש כי היחסים בין המדינות נשארו טובים והתייחס גם להסלמה עם אוקראינה ולהתפטרותו של ליברמן. על ביקור הנייה במוסקבה אמר הדובר כי הוא מציע ש"לא לפרש את הביקור רק כדבר שלילי"
השעה הבינלאומית
03 בדצמבר 2018
15:06

דובר שגרירות רוסיה בישראל, דמיטרי אלושקין, הדגיש היום (שני) כי "באופן חד וחלק" אין ניתוק בקשרים בין רוסיה לישראל, למרות המשבר בין המדינות בעקבות הפלת המטוס הרוסי. אלושקין התייחס גם לביקור של מנהיג חמאס איסמעיל הנייה במוסקבה. "לפעמים אנו מדברים על נושאים שחשובים גם לישראל ולכן לא הייתי מציע לפרש את הביקור רק כדבר שלילי", אמר אלושקין בריאיון לערן סיקורל בתכנית "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב'.

האזינו לריאיון המלא עם דובר שגרירות רוסיה בישראל דמיטרי אלושקין

הדובר ציין כי היחסים עם ישראל היו טובים ורב גוניים וגם נשארו כאלה, אך תהה: "מה היה קורה אילו רוסיה הייתה גורמת למותם של אנשי צבא ישראלי?". אלושקין הסביר כי הרוסים מצפים מהישראלים לעיין מחדש בתקרית שבה נהרגו 15 אנשי צבא רוסים "ולחשוב שוב על מה שקרה". אלושקין העריך כי המנגנון למניעת חיכוך בין רוסיה לישראל בסוריה פעיל.

הדובר התייחס גם להתפטרותו של אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון ואמר כי ברוסיה מתייחסים לפרישתו כעניין פנימי ישראלי ולא יותר מכך. "אני מניח שליברמן מכיר היטב את רוסיה ומכיר את המניעים שעומדים מאחורי מדיניות החוץ שלנו וזה מקל ההתקשרות בין רוסיה לישראל", ציין אלושקין.

הדובר של השגרירות הרוסית נשאל גם על ההסלמה בין רוסיה לאוקראינה. הוא הסביר כי מבחינת רוסיה, חדירת הספינות האוקראיניות היא "פרובוקציה בוטה" מצד המשטר באוקראינה. "גילינו שהם תכננו לחדור בסתר למים הטריטוריאליים של רוסיה ולא הגיבו לשאלות של משמר הגבול הרוסי", סיפר אלושקין. בנושא ההשתלטות על חצי האי קרים ציין הדובר כי קרים החליטה להצטרף לרוסיה במשאל עם שנערך ב-2014 – "זה היה רצון העם".

בנוגע לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, חזר אלושקין על העמדה הרוסית ועל ההצעה שלהם לארגן פסגה במוסקווה בה ישתתפו יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וראש הממשלה בנימין נתניהו. הדובר ציין כי לפני שנתיים יו"ר הרשות הסכים להשתתף וישראל לא. "אנחנו רוצים לתרום לתהליך השלום באמצעות קיום פסגה. אנו יכולים לתרום כי אנחנו צד חסר פניות בסכסוך", אמר אלושקין.