חיילים בחיל האוויר
צילום: אי-פי

התעללות בבסיס חיל האוויר: חייל דרוזי עבר השפלות ואיומים בנשק

פרסום ראשון: החייל משרת כמאבטח מתקנים. החיילים בבסיסו קיללו אותו ולעגו לו, חייל שלא רצה לגור איתו בחדר איים עליו בנשק שייצא, חיילים הסתירו את נשקו, אחרים איימו שאם לא ינקה את השירותים לא יכנס לחדר האוכל. לדבריו, כאשר פנה למפקד הבסיס, הוא אמר לו: "צא מפה, ערבי". החייל ברח לביתו ולא חזר. צה"ל: המעורבים נשפטו ונענשו
כרמלה מנשה
03 בדצמבר 2018
19:14

חייל ממוצא דרוזי עבר מסכת התעללויות והשפלות מצד חבריו לבסיס של חיל האוויר. החייל, בעל קשיי שפה, סגור ומופנם, הוצב בבסיס כמאבטח מתקנים. הערב (שני) פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי במשך תקופה ארוכה סירבו חיילים ששירתו עמו להכניסו לחדריהם ואחד מהם אף איים עליו בנשק כדי שייצא מהחדר כי לא רצה לגור איתו. לדבריו, כאשר פנה למפקד הבסיס הוא ענה לו: "אני עסוק, צא מפה ערבי".

החיילים בבסיס לא דיברו עם החייל. הם לעגו לו וכינו אותו: כלב מחבל, ערבי ופלסטיני. במקרה אחד זרקו אבנים על חלונות החדר שבו ישן בלילה ובכמה מקרים נכנסו לחדר ולכלכו אותו. במקרה אחר, כאשר שבר את ידו לא הורשה לראות רופא אלא רותק לבסיס.

בפעם אחרת גנבו את נשקו האישי, הסתירו אותו ועמדו וצחקו עליו כשחיפש אותו. הם נהגו לסגור לו את זרם המים במקלחת בכל פעם שהתקלח ואיימו עליו שאם לא ינקה את השירותים לא יוכל להיכנס לחדר האוכל. כך קרה שאותו חייל לא אכל במשך שלושה ימים. בנות בבסיס צילמו אותו וצחקו עליו ולאחר מכן אמרו לו שאם יתלונן עליהן ידווחו שניסה לאנוס אותן.


החייל סיפר כי כאשר פנה למפקד הבסיס בתלונה על ההתעללויות, השיב לו המפקד: "צא מפה, ערבי, אני עסוק". אמו של החייל שמעה באחת השיחות עמו את בנות הבסיס צוחקות עליו בטלפון והורתה לו לשוב הביתה. מאז אותו חייל מוגדר עריק ומסרב לחזור. רופא פסיכיאטר שביקר אצלו קבע שהוא סובל מפוסט טראומה.

מדובר צה"ל נמסר כי האירועים שעליהם דיווח החייל טופלו והמעורבים נשפטו. אחד החיילים רותק ל-21 יום ואחרים ננזפו והתבקשו להתנצל לפני החייל. "צה"ל ימשיך לפעול כדי להבטיח לכל חייל שירות בסביבה בטוחה ראויה ומכובדת".