ניצב בדימוס משה אדרי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גורמים במשרד המשפטים: ספק אם הייתה הצדקה לפסול את אדרי

נלקחים בחשבון חילוקי הדעות בוועדה כהצדקה לאפשרות שהממשלה תעקוף את ההחלטה. ועדת גולדברג ציינה כי בדיקת הפוליגרף של אדרי מקלה וסברה שבדיקת הפוליגרף צריכה להתקיים "כדי למנוע לזות שפתיים נגד המועמד, אם יתמנה לתפקיד, כאילו היה לו מה להסתיר". על עניין הפוליגרף פורסם לראשונה בכאן חדשות
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
03 בדצמבר 2018
19:48
עודכן ב 20:55

גורמים במשרד המשפטים מטילים ספק אם הייתה הצדקה לפסול את מינויו של ניצב בדימוס משה אדרי למפכ"ל המשטרה בשל עצם קיומה של פגישה בינו לבין עורך דינו של רפי רותם, פיני פישלר. ב"חדשות הערב" בכאן 11 פורסם היום (שני) כי כן נלקחים בחשבון חילוקי הדעות בוועדה כהצדקה לאפשרות שהממשלה תעקוף את ההחלטה. 


בשעה זו, אין עמדה סופית של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ויתכן שבדיונים בעניין שיתקיימו מחר יבחנו חומרים נוספים. כמו כן, קיימת מחלוקת בין הוועדה לבין מנדלבליט בשאלה אם ומדוע הייתה בדיקת הפוליגרף של אדרי מקלה. אדרי נשאל בבדיקה אם עבר על החוק ואם ניצל את מעמדו.

חוות הדעת של ועדת גולדברג למינויים בכירים, שבחנה את מועמדותו של משה אדרי לתפקיד מפכ"ל המשטרה, פורסמה היום וממנה עלה כי היועץ המשפטי לממשלה הפנה את אדרי לבדיקת פוליגרף מקלה. צויין כי הוועדה סברה שבדיקת הפוליגרף צריכה להתקיים "כדי למנוע לזות שפתיים נגד המועמד, אם יתמנה לתפקיד, כאילו היה לו מה להסתיר". הוועדה המליצהשלא למנות את אדרי לתפקיד.

עוד סברו בוועדה כי הבדיקה תהווה מכשיר עזר בקביעת עובדות. חברי הוועדה זימנו את מבצע הבדיקה "לקבלת הבהרות והסברים". הפוליגרף לא בוצע במשטרה משום שמנדלבליט סבר כי זה עלול ליצור מראית עין של הטיה לטובת המועמד, שהיה עתיד לעמוד בראש הארגון, והגיע מתוכו.

אתמול קבע יו"ר הוועדה השופט בדימוס אליעזר גולדברג כי אדרי "חד וחלק אינו ראוי להיות מפכ"ל". בריאיון בלעדי לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', אמר גולדברג: "אנחנו מדברים על דמותה ורמתה המוסרית של המשטרה בעיני הציבור. האם אין לכך חשיבות? אני חושב שיש לכך חשיבות עליונה. על האמון הזה בין היתר צריכה לשמור הוועדה שבראשה אני עומד וכך עשינו". גולדברג ציין כי היו לפני הוועדה תלונות. "בדקנו אותן ובסופו של דבר חשבנו שאנחנו חייבים לעמוד בפרץ שלא יתמנה אדם שאינו ראוי".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, תקף בחריפות את השופט בדימוס גולדברג, בעקבות הריאיון וכינה בתוכנית קלמן-ליברמן את דבריו של גולדברג "מקוממים". ארדן קבע כי הוועדה למינוי בכירים בראשותו התרשלה כשבדקה את דוח מבקר המדינה בנוגע לאדרי.