צה"ל יוצא למבצע לחשיפה ונטרול מנהרות חיזבאללה בגבול הצפון

דובר צה"ל: "אותרו מנהרות החודרות לשטח ישראל, אך הן לא מסכנות כרגע יישובים ישראלים". המבצע ייערך לכל אורך הגבול, אך כרגע רק בשטח ישראל, וביישובים בצפון תישמר שגרה מלאה
משה שטיינמץ ורובי המרשלג
04 בדצמבר 2018
07:37

צה"ל הודיע הבוקר (שלישי) על יציאה למבצע "מגן צפוני", לחשיפה ולנטרול מנהרות טרור שחופר חיזבאללה לתוך שטח ישראל. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי "אותרו מנהרות החודרות לשטח ישראל, אך הן לא מסכנות כרגע יישובים ישראליים".

משדר מיוחד בכאן 11

עוד נמסר כי המבצע ייערך לכל אורך גבול הצפון, אך כרגע רק בשטח ישראל, וההנחיה לתושבים ביישובים באזור היא לשמור על שגרה מלאה. ראשי הרשויות עודכנו על המבצע מראש.

ממועצת מטולה נמסר לתושבים כי "המועצה מבצעת הערכת מצב שוטפת לכל הקורה במרחב ובקשר רציף עם גורמי הביטחון. השגרה האזרחית בישוב נמשכת פרט לעבודות חקלאים בשטחים החקלאים וסגירת מרחב הגדר הטובה ובכלל זה אזור התעשייה".


ראש מועצת מטולה דוד אזולאי אמר לכאן חדשות: "אנחנו שומרים על שגרה מלאה. אני מזמין את כולם לבוא לבקר בחנוכה. זו מציאות חדשה, אבל אנחנו סומכים על צה"ל".

בצה"ל נערכים למבצע ממושך, כאשר את נוהל הקרב לקראתו הכינו הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, פיקוד הצפון ואגף המודיעין במשך שנתיים וחצי. "משנת 2014 פועל בצה"ל צוות ייעודי משותף לאגף המודיעין ולפיקוד הצפון שמוביל מאז את העיסוק המבצעי, הטכנולוגי והמודיעיני בסוגיית המנהור בזירה הצפונית" נמסר בהודעת צה"ל. "הצוות הביא לפיתוח ידע ויכולת נרחבים על פרויקט המנהור ההתקפי של ארגון הטרור חיזבאללה.


"המבצע אליו יוצא צה"ל מבוצע בהובלת פיקוד הצפון, ובהשתתפות אגף המודיעין, חיל ההנדסה הקרבית ומנהלת פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות, ומטרתו נטרול המנהרות ההתקפיות בשטחינו". עוד נמסר כי צה"ל תגבר כוחות בפיקוד הצפון ונמצא במוכנות גבוהה להתפתחויות. מספר מרחבים בסמוך לגדר המערכת בצפון הארץ הוכרזו כשטח צבאי סגור.

שרי הקבינט הונחו שלא להתראיין בעקבות יציאת צה"ל למבצע בגבול הצפון, אך חלקם, יחד עם גורמים נוספים במערכת הפוליטית כבר הגיבו להודעת צה"ל. השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ישראל כץ אמר: "מברך על פעולת צה״ל להשמדת מנהרות החיזבאללה, שנועדה להסיר איום חמור מעל מדינת ישראל ותושבי הצפון. שוב מוכיחה ישראל את יכולותיה המודיעיניות והמבצעיות הגבוהות מול כל מזימה ומול כל אויב. יש לשבח את ראש הממשלה ושר הבטחון בנימין נתניהו על שלמרות הלחצים הקשים, הוביל תהליך נכון של קבלת החלטות בקבינט הביטחוני".


השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי אמר: "'ההפתעה' שהכין נסראללה לתושבי הצפון מסוכלת בזכות מודיעין איכותי, טכנולוגיה פורצת דרך, תעוזה מבצעית ונחישות חסרת פשרות של ראש הממשלה, הרמטכ״ל והקבינט".

בתוך כך, דוח של מזכ"ל האו"ם, שפורסם בימים האחרונים, מתריע מפני התגברות של המתיחות בגבול בין ישראל ללבנון. הדוח של המזכ"ל אנטוניו גוטרש מתייחס גם לפעילות של ישראל ושל לבנון, המנוגדת להחלטה 1701 של האו"ם משנת 2006 בתום מלחמת לבנון השנייה. "אי ציות מגביר את הסיכון למתחים ולהסלמה אפשרית", נכתב בדוח.