כוחות צה"ל על גבול לבנון
ללא

יו"ר הפרלמנט הלבנוני על מבצע מגן צפוני: "חפירה בשטח לבנון זה דבר אחר"

בלבנון לא מתרגשים בינתיים מהמבצע של צה"ל בצפון ונביה ברי אומר כי "אם ישראל חופרת בשטחה - שתעשה מה שהיא רוצה". נסראללה טרם הגיב באופן רשמי להתפתחות בגבול
שמעון מיג'אן
05 בדצמבר 2018
10:05

בלבנון עדיין לא מגיבים בהתרגשות יתרה למבצע "מגן צפוני" של צה"ל, לחשיפת מנהרות חיזבאללה בגבול הצפון. יו"ר הפרלמנט נביה ברי אמר הבוקר (רביעי) הבוקר כי "אם ישראל רוצה לחפור בשטחה, שתעשה מה שהיא רוצה. אם החפירה תתפשט לשטח לבנון זה כבר דבר אחר".

ברי, שדבריו צוטטו בסוכנות הידיעות הלבנונית א-נשרה, גם התייחס למנהרה שנחשפה אתמול על ידי צה"ל, הטיל ספק בטענות הישראליות, ואמר כי "הנרטיב הישראלי בנוגע לנוכחותה של מנהרה באזור כפר כילא מוטל ספק. צריך להיות מגובה בנקודות ציון שיקבעו את המיקום של המנהרה ואת האמיתות של הטענות הישראליות בנוגע לנוכחותה".


יו"ר הפרלמנט הלבנוני ציין כי היום תתקיים בראש הנקרה הפגישה המשולשת בין צה"ל, צבא לבנון ויוניפי"ל. הוא הוסיף כי אם הנושא של החפירות יעלה בפגישה הזאת, אז "העמדה שלנו תהיה ברורה והנציג הלבנוני יבטא אותה".

ברשת אל-ערביה דווח היום שכוח יוניפי"ל של האו"ם וצבא לבנון מפטרלים לאורך הגבול בין ישראל ללבנון והשגרה בכפרים בדרום לבנון נמשכת. כתב הערוץ בכפר כפר כילא סיפר כי "התלמידים הלכו לבתי הספר והעובדים למקומות העבודה שלהם וגם החנויות נפתחו כרגיל".

בסוכנות הידיעות הלבנונית "א-נשרה" דיווחו שצבא לבנון וכוח יוניפי"ל של האו"ם הגבירו את סיוריהם באזור הגבול. באשר לתמונות שחיזבאללה פרסם, נאמר כי צה"ל הביא הבוקר מכונות לכריית מנהרות ודחפורים לאזור שנמצא מול הכפר ראמיה, בחלק המערבי של דרום לבנון, והחל בחפירות חדשות באותו אזור בקרבת הגדר. 


מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה טרם הגיב על המבצע. בעיתון הלבנוני אל-אח'באר, המזוהה עם חיזבאללה, סיקרו הבוקר בצורה דלה את המבצע. בכתבה שהוקדשה לנושא וסיקרה בעיקר את הצד הישראלי, נכתב בכותרת כי "נתניהו מתמרן על הגבול עם לבנון". לא הייתה התייחסות של חיזבאללה למבצע. בין השאר נכתב בכתבה כי "בשנים עברו המנהרות, ללא קשר אם הן אכן קיימות, עוררו ויכוח בישראל".

בנוסף בעיתון, מתחו ביקורת ביממה האחרונה על כלי תקשורת לבנוניים שפרסמו את ציוציו של דובר צה"ל בערבית, סגן אלוף אביחי אדרעי. בכותרת העיתון נכתב כי "תקשורת הבושה מריעה למבצע 'מגן צפוני'". במקביל אמש הפיץ הזמר הלבנוני המקורב לחיזבאללה, עלי ברכאת, שיר שהקליט נגד אדרעי שבו נאמר בין השאר: "כשאתה מדבר, יוצא רעל...".

בעיתון הלבנוני אל-ג'ומוהריה נכתב הבוקר כי חיזבאללה שמר על שתיקה בינתיים, והזדרז להיכנס לכוננות צבאית שאינה נראית לעין מול המבצע הישראלי. הארגון, כך נכתב בעיתון, עוקב בשטח אחר המבצע של צה"ל, שמנותח בדקדקנות בדרגים הגבוהים ביותר של הנהגת חיזבאללה, זאת כדי לוודא שישראל לא מפרה את כללי המשחק ולא חוצה קווים אדומים.

במקביל, גורמים דיפלומטיים בלבנון שצוטטו באל-ג'ומוהריה הביעו חשש שהעמדה האמריקנית ביחס למבצע הישראלי הוא קדימון לתמיכה בישראל בכל מערכה נוספת. גורמים יודעי דבר, שצוטטו בעיתון גם כן, אמרו שכרגע המצב תחת שליטה בדרום לבנון, אלא אם תהיה שגיאה בהערכה של חיזבאללה - מה שלא ניתן לשלול.

גם בישראל מביעים היום חשש מאפשרות של הערכה שגויה מצד חיזבאללה, ולכן הבהירו כי פעילותה של ישראל הגנתית, ונעשית בשטחה. לצד זאת, בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אמש שמעו השרים הערכות כי חיזבאללה אינו צפוי להגיב על גילוי המנהרות.