נדחה ערעור עזרא שיינברג: "ללא הסדר – היה ראוי ל-10 שנות מאסר"

שופטי העליון הביעו פליאה על הסדר הטיעון ששלח את שיינברג ל-7.5 שנות מאסר על פגיעה בנשים מקהילתו: "הוא ניצל את מעמדו כרב וכראש קהילה, מעשיו המעוותים קרובים מאוד לגרעין הקשה של עבירת אינוס"
אמוץ שפירא
06 בדצמבר 2018
13:49

בית המשפט העליון דחה היום (חמישי) את ערעורו של הרב עזרא שיינברג, שנידון לשבע שנות מאסר וחצי במסגרת הסדר טיעון על פגישה בשמונה נשים מקהילתו. במסגרת ההחלטה, הביעו חלק מהשופטים פליאה על הסדר הטיעון שאליו הגיעו הצדדים, וקבעו כי העונש לא הולם את חומרת מעשיו של שיינברג.

השופט אלכס שטיין כתב בהחלטה כי "מעשיו המעוותים של המערער נמצאים קרוב מאוד לגרעין הקשה של עבירת האינוס המסורתית, שכן הוא ביצעם לאחר שניצל את מעמדו כרב וכראש קהילה, וגרם לנפגעות לחשוב שמדובר בטיפול ולא במעשים מיניים". לדבריו, "ללא ההסדר - היה ראוי לגזור על שיינברג לפחות 10 שנות מאסר".

בפרקליטות הגיבו להחלטת העליון ומסרו: "המדובר בענישה משמעותית בנסיבות העניין, לאור מורכבות ההליך, קשיים ראייתיים שהתגלו תוך כדי ניהולו והשלכותיהם האפשריות בפן המשפטי והאישי, ושבמהלכו אף נערך הליך גישור. חשוב לציין, כי המתלוננות היו שותפות מלאות להליך הגישור ועודכנו בפרטיו בפרקליטות המחוז. שלושת שופטי בית המשפט העליון הביעו את דעתם על כך שמדובר במעשים חמורים ביותר, בהם המערער ניצל את מעמדו בקהילה ואת סמכותו הרבנית".

שיינברג, ראש קהילת אורות האר"י שבצפת, הורשע במסגרת הסדר טיעון בחודש יולי האחרון. כתב האישום המקורי, שהוגש ב-2015 בעקבות תלונות של 12 נשים, ייחס לו עבירות מין קשות - בהן אונס ומעשי סדום. אולם, בעקבות ראיות שהציג צוות ההגנה, בית המשפט שלח את הצדדים לגישור.

עונשו של הרב נגזר בחודש פברואר האחרון בבית המשפט המחוזי בנצרת. פרקליטו של שיינברג, עו"ד מנחם רובינשטיין, הודיע מיד לאחר מכן על הכוונה לערער ואמר על הסדר הטיעון: ""היה פה הליך גישור ארוך, קשה, מתיש. לא נתקלתי בכזה, אבל הוא עלה בהצלחה, טרם סיימנו את התיק".

לפני כשבועיים, אחת הנשים שהותקפו על ידי  שיינברג סיפרה בכאן רשת ב' על התחושות הקשות בעקבות החלטתו לערער על עונשו. בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום", היא אמרה כי "אני לא מבינה איך הוא מעז לערער ואיך הוא בכלל פוצה פה. כי מה שהוא קיבל על כל מה שהוא עשה, זה כלום".