חלוקת כסף קטרי ברצועת עזה
צילום: אי-פי

מענק קטרי נוסף בדרך לעזה; נתניהו: "הפיקוח טוב יותר משל אבו מאזן"

לפי דיווחים פלסטיניים, הפעימה השנייה של הסיוע הקטרי בשווי 15 מיליון דולר צפויה להגיע בקרוב. באופוזיציה תקפו, אך ראש הממשלה דחה את הביקורת: "אנחנו מקבלים רשימות של הזכאים"
שמעון מיג'אן, רועי שרון וזאב קם
06 בדצמבר 2018
15:16

סוכנות הידיעות הפלסטינית "אל-ווטניה" דיווחה כי הפעימה השנייה של המענק הקטרי, בשווי 15 מיליון דולר, צפויה להגיע לרצועת עזה היום (חמישי) בתוך שעות. לפי הדיווח, יו"ר הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה אמור להגיע לעזה כדי להעביר את המענק. בנוסף, נטען כי הכספים ישולמו מחר בסניפים של בנק הדואר בעזה – באותה המתכונת שבה שולמה הפעימה הראשונה בחודש שעבר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום לסוגיית הכסף שקטר מעבירה לרצועה בביקורו בצפון. נתניהו אמר כי הפיקוח על הכסף שישראל אפשרה להעביר לרצועה טוב מהפיקוח של אבו מאזן, וכי ישראל מעבירה רשימות של הזכאים לקבל את הכסף. לדבריו, השליח הקטרי מעביר לישראל צילומי חתימות וטביעות אצבע של מקבלי הכספים.

באופוזיציה תקפו היום בחריפות את העברת הכסף הקטרי. ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר כי "הגשם הכבד שיורד על ארץ ישראל בשעות אלה לא ישטוף את הבושה שבתשלום דמי חסות לארגון חמאס. כל שרי הממשלה, ששותפים באחריות משותפת לחרפה הזו, דבוקים חזק לכיסאות ומעדיפים לבגוד בכל מה שהם מאמינים ולאפשר העברת כספים לארגון טרור".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הוסיף: "הקבינט מאיים בתקשורת למוטט את חמאס, ובפועל מסייע לתדלק אותו מדי חודש במזוודות של כסף כדמי חסות. נתניהו וממשלתו איבדו שליטה מוחלטת בדרום. חמאס הוא בעל הבית שקובע את המציאות. עם כל הדיבורים על נתניהו שיודע להילחם בחמאס, בתקופת הממשלה שלו ההרתעה הישראלית התפוגגה לחלוטין בדרום ובאופן הולך ועולה גם בצפון".

לפני כחודש הכניסה קטר כ-15 מיליון דולר לרצועה. שליש מהכסף הועבר למשפחות נזקקות, והשאר לפקידים אזרחיים בממשל חמאס. כנגד קבלת הכסף, נדרשו כל המוטבים לחתום בסניפי בנק הדואר בעזה על מסמכים בטביעת אצבע, בחתימת ידם ובצירוף צילום של תעודת זהות, על מנת לוודא שהכסף מגיע ליעדו. לישראל הועברו עשרות אלפי מסמכים כאלה. בתום התהליך, חמאס החזיר לקטר יותר מ-100 אלף דולר שמוטבים ברצועה לא באו לדרוש.