ג'מאל ח'אשוקג'י
צילום: אי-פי

דיווח: בירושלים אישרו לסעודיה להשתמש בתוכנת ריגול ישראלית

לפי הדיווח בוושינגטון פוסט ישראל אישרה את מכירת תכנת הריגול פגאסוס של חברת הסייבר הישראלית NSO לשלטונות הסעודיים. התוכנה שימשה בין השאר ביירוט שיחות והודעות ממכישר הטלפון של העיתונאי שנרצח חאשוקג'י. ניו יורק טיימס: ג'ראד קושנר ניהל שיחות פרטיות עם יורש העצר הסעודי בניגוד לנהלים
מואב ורדי
08 בדצמבר 2018
21:04

פרשן הוושינגטון פוסט לענייני ביטחון, דייויד איגנשיוס, מדווח כי מכירת תכנית הריגול פגאסוס, של חברת הסייבר הישראלית NSO, לשלטונות הסעודים, נעשתה באישורה של ממשלת ישראל. התוכנה שימשה, את הסעודים לפי הנטען, ביירוט שיחות והודעות ממכשיר הטלפון של העיתונאי הסעודי שנרצח, ג'מאל חאשוקג'י.

בין השאר יורטו גם הודעות טקסט בינו ובין חבר סעודי הגר בקנדה ובהן התכתבו השניים על רעיון להקים רשת של צעירים סעודים שיתנגדו לשלטון בתוך המדינה. אותו סעודי הגיש לפני כשבוע בתל אביב תביעה נגד חברת NSO ונגד משרד הביטחון, בטענה שפעולותיהם הביאו בסופו של דבר לרצח.

לפי הדיווח בוושינגטון פוסט שנשען על מקורות אמריקנים, בישראל היה חשש מסוים משיתוף של יכולת סייבר רגישה כל כך עם מדינה ערבית, אולם בסופו של דבר אישרה ישראל לחברה למכור את התוכנה לסעודים, בעיקר בגלל האינטרס ליצירת שיתוף פעולה עם סעודיה מול איראן. המגעים והמכירה לסעודים התבצעו באמצעות חברת בת של NSO בשם Q Cyber הממוקמת בלוקסמבורג.

קושנר נפגש עם בן סלמאן בניגוד לנהלים

בד בבד חושף עיתון הניו יורק טיימס כי ג'ראד קושנר, חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ, ניהל שיחות פרטיות עם יורש העצר הסעודי בן סלמאן בניגוד לנהלי הבית הלבן. לפי שלושה בכירים לשעבר בבית הלבן, השיחות הלא רשמיות בין קושנר לבן סלמאן החלו בחודשים הראשונים לכהונתו של טראמפ.

בשל הניסיון הפוליטי הדל של קושנר, עלה חשש שהוא יהיה נתון למניפולציות של הסעודים. לפני כשנה וחצי, ראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי, חידד את הנהלים והורה כי כל השיחות שיוצאות מהבית הלבן למנהיגים זרים, צריכות להיערך בנוכחות חברים במועצה לביטחון לאומי, אך קושנר המשיך את השיחות הפרטיות עם בן סלמאן, גם לאחר שהנהלים נכנסו לתוקף.

לפי אותם מקורות, קושנר ובן סלמאן אף קראו אחד לשני בשמות פרטיים בהודעות טקסט ושיחות טלפון. השיחות נמשכו גם לאחר הרצח של העיתונאי הסעודי, ג'מאל חאשוקג'י, בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בתחילת חודש אוקטובר.

בזמן שעבר מאז וברקע הדיווחים על כך שבן סלמאן הורה על הרצח של חאשוקג'י, הפך קושנר למגן שלו במסדרונות הבית הלבן. התמיכה של קושנר בבן סלמאן עשויה להיות אחד מהגורמים שהביאו את הנשיא טראמפ שלא לנקוט צעדים נגד יורש העצר.

לפי מסמכים שהגיעו למערכת הטיימס, אלה שחתרו לכונן יחסים חמים בין השניים הם יורש העצר ויועציו במטרה להביא לתמיכה אמריקנית בצעדי סעודיה לפתרון הסכסוך במזרח התיכון. עוד לפני שטראמפ הושבע לנשיא, הגיעה משלחת סעודית לארצות הברית וחזרה עם דוח ובו סומן קושנר כבעל תפקיד אסטרטגי בממשל החדש בעקבות הידע שלו על המזה"ת והניסיונות שלו למצוא פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

באותה תקופה ניסו הסעודים למצב את עצמם כבעלי ברית חיוניים שיוכלו לעזור לממשל האמריקני לפתור את הסכסוך במזרח התיכון, כשנוסף על כך הציעו מיליארדי דולרים עבור נשק אמריקני והשקעה בתשתיות בארצות הברית. באותו נכתב כי "המעגל הפנימי" בבית הלבן מורכב בעיקרי מאנשי עסקים חסרי הבנה בפוליטיקה ובממסד, הם תומכים בג'ראד קושנר.