זעאתרה, ארכיון
מתוך דף הפייסבוק של רג'א זעאתרה

סגן ראש עיריית חיפה המיועד עונה לביקורת: "לא חבר בחמאס או בחיזבאללה"

נתניהו הודיע כי פנה לראש העיר עינת קליש רותם וביקש ממנה לבטל את המינוי של רג'א זעאתרה: "תומך בחיזבאללה וחמאס". זעאתרה הגיב: "הסכנה האמיתית לא נמצאת בעיריית חיפה, אלא ברחוב בלפור 10 בירושלים"
ערן זינגר
09 בדצמבר 2018
14:10

רג'א זעאתרה, המיועד לתפקיד סגן ראש עיריית חיפה, הגיב הבוקר (ראשון) לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את מינויו. "אני לא חבר לא בחמאס ולא בחיזבאללה. הסכנה האמיתית לא נמצאת בעיריית חיפה, אלא ברחוב בלפור 10 בירושלים. כשאהיה סגן סביר להניח שנתניהו ודרעי כבר יישבו בכלא", אמר זעאתרה.

הסגן המיועד המשיך לתקוף: "אני חבר במפלגה הקומוניסטית הישראלית ובתנועת חד"ש שדוגלות בשלום, בשוויון ובאחוות העמים. נתניהו וממשלתו המושחתת מנסים להסיט את דעת הקהל".

האזינו לריאיון עם זעאתרה בכאן רשת ב':

מוקדם יותר, בפתח ישיבת הממשלה השבועית, אמר נתניהו כי "הבוקר לפני הישיבה חיפשתי את ראש עיריית חיפה עינת קליש כדי לבקש ממנה לבטל את המינוי של סגן ראש עיר שתומך בחיזבאללה וחמאס, שמצהירים שבכוונתם להשמיד את מדינת ישראל".

עוד הוסיף נתניהו כי "זה דבר שאינו מתקבל על הדעת ומכיוון שהוא אינו מתקבל על הדעת הוא גם לא יתקיים, אני משוכנע בזה". קליש-רותם, שנמצאת בחו"ל, שוחחה עם נתניהו על הנושא. בשיחה אמרה קליש כי היא מחויבת להסכם הקואליציוני שנחתם עם סיעת חד"ש בראשה עומד זעאתרה.

חבר הכנסת יוסוף ג'בארין (חד"ש) כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "התערבותו העלובה של נתניהו נגד רג׳א זעאתרה היא חלק מקמפיין גזעני ואלים של הימין הקיצוני, שמזכיר את ההסתה החשוכה נגד מיעוטים באירופה במאה ה-20. לתושבים הערבים בחיפה מגיע ייצוג מהותי בעירייה. הניחו לחיפה, שמקדמת חיים משותפים כאלטרנטיבה למדיניות השיסוי והשנאה של נתניהו".

ביום חמישי האחרון נשאל זעאתרה בריאיון לערן זינגר בתכנית "מרחאבית" בכאן רשת ב' על כמה אמירות מעוררות מחלוקת שסיפק בעבר ואמר כי הוא אינו חוזר בו. אחת מהן היא השוואה שעשה בין התנועה הציונית וארגון המדינה האסלמית, דאעש. "אם יגאל כרמון חוזר בו מההשוואה בין הציונות ודאעש, גם אני חוזר בי", אמר זעאתרה. "בנובמבר 2014 מי שהיה אלוף במילואים ויועץ בכיר לענייני טרור במשרד ראש הממשלה אמר שיש קווי דמיון מסוימים בין התנועה הציונית ותנועת דאעש, אבל מה שמותר ליגאל כרמון אסור לרג'א זעאתרה".

כשנשאל על אמירתו בעבר כי חיזבאללה אינו ארגון טרור אמר זעאתרה: "אתה רוצה לומר ש-30% מהעם הלבנוני הם טרוריסטים? לעם שנמצא תחת כיבוש ותוקפנות מותר להתנגד לתוקפנות ולכיבוש. מי שהתחיל את ההתנגדות לכיבוש הישראלי בלבנון היה המפלגה הקומוניסטית ב-82'. אני לא איש לחיזבאללה וחמאס. אני איש המפלגה הקומוניסטית ואלה העמדות שלי".

לשאלה כיצד הוא מגיב לאמירה כי הוא עוכר ישראל ותומך טרור אמר זעאתרה כי בדמוקרטיה יש בחירות ותוצאות הבחירות מדברות. "הצביעו לי משהו כמו 60% מקולות הציבור הערבי וגם כמה מאות יהודים. אנחנו מייצגים את הציבור הערבי. אני נבחרתי לייצג את הציבור הזה. אם חושבים שמי שמייצג את הציבור הזה צריך להיות מי שמדקלם את דף המסרים של מירי רגב או מישהו כמו איוב קרא, אז הם יכולים לרצות. יש ניסיון גם בחיפה לשנות את כללי המשחק ולפגוע בלגיטימיות של הציבור הערבי. זה לא יעבוד, לא במשמרת שלי".

בתוך כך פנה יו"ר ועדת הפנים של הכנסת יואב קיש לשר הפנים אריה דרעי בבקשה לא לאשר את תשלום השכר לזעאתרה במהלך כהונתו כסגן ראש העירייה. לדברי קיש, על פי חוק הרשויות המקומיות, כדי לשלם שכר לסגן ראש עיר חמישי בעיר כמו חיפה (מעל 250 אלף תושבים), יש לקבל אישור משר הפנים.