הלוויית סמ"ר יובל מור יוסף
צילום: עיריית אשקלון

"די לצער, לשכול ולשנאת אחים": הלוחמים שנהרגו בגבעת אסף הובאו למנוחות

מאות בני אדם הגיעו כדי ללוות בדרכם האחרונה את סמל יוסף כהן בן ה-19, שהובא למנוחות בבתי העלמין בהר הזיתים, וסמ"ר יובל מור יוסף בן ה-20, שהובא למנוחות בחלקה הצבאית בבית העלמין באשקלון. אביו של יובל: "תהיה אתנו לעד"
שירה הדס נקר ואיציק זוארץ
14 בדצמבר 2018
11:04
עודכן ב 12:25

שני לוחמי צה"ל שנהרגו אתמול (חמישי) בפיגוע הירי בגבעת אסף - סמ"ר יובל מור יוסף וסמל יוסף כהן מחטיבת כפיר, הובאו היום למנוחות. יוסף כהן בן ה-19 מבית שמש נטמן בבית העלמין בהר הזיתים בירושלים. מור יוסף בן ה-20 מאשקלון נטמן בבית העלמין הצבאי בעירו.


מאות בני אדם הגיעו לבית ההלוויות שמגר בירושלים, שם הקריאו את ההספדים על כהן. אביו המאמץ, הרב אליהו מירב אמר: "יוסף היקר, אתה רואה את הצער ומצב עם ישראל. עכשיו אתה עולה למעלה. די למוות, די לצער, לשכול ולשנאת אחים. כולנו אחים, איש אחד, עם אחד ולב אחד".

הרב שלמה עמאר, רבה של ירושלים, אמר בהלוויה: "אויבי ישראל רוצים להכחיד אותנו. אבל אנחנו בטוחים שעם קדושים כאלה אף אחד לא יוכל להכניע אותנו. אנחנו אומרים למנוח - תהיה שליח ציבור של כל עם ישראל כולו ולא תנוח, תביא את צעקתנו לפני השם". במהלך ההלוויה, החל הקהל בשירת "אני מאמין".מח"ט כפיר: "לא ננוח ולא נשקוט עד שנתפוס את המחבל"

במקביל, כ-2,000 בני אדם הגיעו לחלקה הצבאית באשקלון, כדי ללוות את סמ"ר יובל מור יוסף בדרכו האחרונה. מוטי מור יוסף, אביו של יובל, ספד לו: "בן יקיר לי. ילד של שעשועים, ילד של תורה, ילד של כיבוד הורים. באת לעולם כדי לעזור. תמשיך להתפלל על הבנות. אני לא יכול לבכות, אני צריך לשמוח כי אתה שם למעלה ליד הקדוש ברוך הוא. תתפלל על אמא, על מורן ועל מיתר, שנמשיך לגדל את הבנות בשמחה עם כל הקושי. אתה תהיה איתנו לעד".


אורי שלו בן דודו של יובל ספד לו: ״הלב כואב והראש מסרב להאמין. נפלת על הגנת הארץ. שמך יובל כי נולדת בשנת היובל למדינת ישראל. תמיד הרשימה אותי הידיעה שלך בתורה אבא אמר לי שתמיד הזכרת את סבא. יהיו חסרות שיחות השמחה, הצחוקים והכדורסל. תמיד היית גאה שאתה משרת ביחידה קרבית. תמיד חייכת, נשמה טהורה וטובת לב, תחסר לכולנו. תנוח על משכבך בשלום, אני אוהב אותך״.

מפקד החטיבה אלוף-משנה ציון רצון הגיע להלוויית מור יוסף ואמר: "לדאובני לא הכרתי אותך באופן אישי, אבל שמעתי עליך דברים רבים. חבריך סיפרו לי על אדם מיוחד, צנוע, שקט, בעל לב רחב. היית עמוד תווך במשפחת., כל חופשה הייתה מוקדשת למשפחתך ולעזרה בטיפול באחיותיך. נפלת בהגנה על המולדת , אני מבטיח לך שרוחנו לא תיפול, לא ננוח ולא נשקוט עד שנתפוס את המחבל".


מיכל בוגנים, בת זוגו של יובל, אמרהמעל קברו: "היום ברור לי שאלוהים לוקח רק את הטובים. היית אמור לחזור הביתה אתמול, כמה חיכינו ליום חמישי אבל זה לא יקרה אף פעם. יובל שלי, בפעם האחרונה אני אוהבת אותך, אני לא אשכח אותך לעולם. כל מה שרציתי זה להיות האהובה שלך לעולם, היה שלום אהוב שלי, הלב שלי מרוסק״.

מחנכו של סמ"ר יובל מור יוסף בני דוד אמר מוקדם יותר היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "את יובל חינכתי שש שנים רצופות. הוא היה תלמיד כובש. בעל מידות. יובל נגע בכל אחד. זו הסיבה שכולם אהבו אותו. גם מורים שלא לימדו אותו ראו אותו כילד נדיב ומסייע. הוא מלח הארץ. היה כדורסלן מצטיין שהגיע להישגים יפים מאוד. פשוט מאוד. תלמיד ששילב תורה עם דרך ארץ.

"הוא היה ילד מדהים. פשוט רק צער עצום על מה שקרה לו. כנגד כל הסיכויים הוא הפך ללוחם. הוא היה בן בכור. יש לו אחות גדולה ועוד שתי אחיות קטנות ממנו עם צרכים מיוחדים. הוא היה מטפל בהן במסירות. הוא יכול היה בקלות לבוא ולומר שהוא צריך לשרת קרוב לבית. הוא רצה לעשות הכול למען המדינה. ציונות פשוטו כמשמעו. זו דמות מופת בלי הגזמה. המסירות זה אצלו ב-DNA".

מצבו של חייל צה"ל שנפצע בפיגוע ממשיך להיות קשה, והוא טרם יצא מכלל סכנה ומאושפז בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. מצבה של הפצועה הנוספת שירה סבג, המאושפזת בבית החולים שערי צדק, השתפר.

כוחות הביטחון ממשיכים הבוקר את המרדף אחר חוליית הטרור שביצעה אתמול את הפיגוע. ההערכה במערכת הביטחון היא כי החוליה שביצעה את הפיגוע היא חוליית חמאס. מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי נשקו של אחד החיילים נגנב בפיגוע. עוד מעריכים במערכת הביטחון שחוליה אחת עומדת מאחורי הפיגועים בעופרה ובצומת גבעת אסף .