בצה"ל חוששים: החוליה מעפרה וגבעת אסף תבצע פיגוע נוסף

החוליה שעומדת מאחורי שני הפיגועים מחזיקה בכלי נשק נוסף שנגנב מאחד הלוחמים אחרי הפיגוע בגבעת אסף, ובצבא חידדו הנחיות לכוחות בשטח. במערכת הביטחון מעריכים: ניתן לבלום את ההסלמה בשטחים
משה שטיינמץ וכרמל דנגור
15 בדצמבר 2018
22:57

בצה"ל חוששים כי החוליה שביצעה ככל הנראה את הפיגועים השבוע בעפרה ובגבעת אסף תפעל שוב ותבצע פיגוע שלישי. היום (שבת) פורסם בחדשות השבת בכאן 11 כי בצבא חידדו הנחיות לכוחות בשטח, כשבמקביל הכתר על רמאללה נמשך זה היום השלישי.


אותה חוליה שאחראית לשני הפיגועים מחזיקה בכלי נשק נוסף, שנגנב מאחד הלוחמים אחרי הפיגוע בגבעת אסף ביום חמישי. לכן, חודדו ההנחיות לכוחות שפרוסים בשטח – הן במטרה למנוע פיגוע נוסף והן כדי להגן על היישובים באזור. בינתיים נערכים תחקירים לבדוק את התנהלות הכוחות בשני הפיגועים.

הכתר החריג על רמאללה, שנמשך מאז השעות שלאחר הפיגוע בגבעת אסף, כולל בעיקר בידוקים בכניסות וביציאות מהעיר. בנוסף, נרשמת פעילות רבה של צה"ל באזור. בצל ההסלמה בשטחים, הקבינט צפוי להתכנס מחר ב-16:00 בירושלים לישיבה שנקבעה מראש, עוד לפני גל הפיגועים האחרון.


למרות הפיגועים בשבוע החולף, במערכת הביטחון מעריכים שניתן למנוע את רצף האירועים, שכן אותה חוליה עומדת מאחורי שניים מהפיגועים. סיבה נוספת לסברה זו נעוצה בכך שהאירועים לא התפשטו עד כה מעבר למרחב רמאללה ובנימין. לכן, ההערכה היא שניתן לעצור את המגמה.

מחר צפויות חלק מהרשויות ביהודה ושומרון להשבית את עבודתן במחאה על גל הטרור הנוכחי, ולהפגין מול בית ראש הממשלה. לרשויות השובתות אין כרגע רשימת דרישות מוסדרת, והשיח מתנהל עד כה בסיסמאות. ההנחה היא שרשימה כזו, אם תהיה, תתרכז במרכיבי ביטחון ביישובים וגם בבנייה בשטחים.

מוקדם יותר דיווחו הפלסטינים כי כוחות הביטחון עצרו את מוחמד מאהר ברגותי, בן חמולה של סאלח ברגותי, ממבצעי הפיגוע בעפרה שנהרג במהלך ניסיון מעצרו בשבוע שעבר. הוא נעצר בכפר כובר ליד רמאללה.

עוד לפני כן, הסגיר עצמו לכוחות הביטחון החשוד בביצוע הפיגוע ביום שישי סמוך לבית אל. הוא נמלט מהזירה לאחר שדקר חייל ששמר לבדו בעמדה וזרק לעברו אבן. הוא הועבר לחקירת שב"כ. החייל נפצע באורח קשה והיום חל שיפור במצבו בבית החולים.