זירת הרצח ביפיע
צילום: דוברות המשטרה

ניצב ג'מאל חכרוש: "יש ירידה של קרוב ל-20% במקרי הרצח בחברה הערבית"

ראש המנהלת לשיפור שירותי המשטרה בישובים הערבים דחה בריאיון לכאן רשת ב' את האשמותיהם של חברי כנסת ערבים שטענו כי המשטרה אינה עושה די להילחם באלימות במגזר הערבי. "אחוז הפיענוח של מקרי רצח בחברה הערבית עלה ל-50% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנים קודמות", אמר חכרוש.
קלמן-ליברמן
16 בדצמבר 2018
10:14

ראש המנהלת לשיפור שירותי המשטרה בישובים הערבים, ניצב ג'מאל חכרוש, אומר היום כי קיימת ירידה של קרוב ל-20% בעבירות הרצח בחברה הערבית לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. בריאיון לאסף ליברמן ופרופסור יובל אלבשן, בכאן רשת ב', אמר ניצב חכרוש כי גם אחוז פיענוח מקרי הרצח במגזר הערבי עלה ל-50%".

 

ניצב חכרוש דחה את טענות חברי כנסת ערבים כי המשטרה אינה עושה מספיק כדי להילחם באלימות בחברה הערבית והאשים כי היא אינה זוכה לשיתוף פעולה מצד גורמים במגזר: "צריך להמשיך לעשות את העבודה שלנו כמשטרה אבל גם שאר הגורמים, כולל החברה הערבית עצמה. עשינו מבצע איסוף כלי נשק ומצאנו את עצמנו לבד. ראשי רשויות לא שיתפו פעולה ולא עזרו מספיק. איפה שפתחנו תחנת משטרה מורגשת ירידה באלימות בצורה בולטת. התקציב ישנו ואנחנו מעדיפים לפתוח תחנות משטרה בשיתוף פעולה. זו תחילת הדרך. אף אחד לא ציפה שנפתח שש תחנות בשנה אחת בחברה הערבית. אי אפשר ביום אחד לעשות הכול. המשטרה עשתה. מה שאר הגורמים בחברה הערבית עשו?".

בנוגע למקרי הרצח אתמול בלוד וביפיע אמר חכרוש כי כל נרצחים מוכרים למשטרה. "החקירה בראשיתה. מופעלים כל האמצעים האפשריים בקשר לחקירות האלה. נעשית עבודה רצינית כפי שבכל רצח".  

על הטענה כי הרצח בלוד בוצע מול משרדי יחידת להב 433 כהתרסה מול המשטרה אמר ניצב חכרוש כי "לא מדובר בהתרסה נגד המשטרה. זה רצח, המעשה הכי חמור שיש ואותם עבריינים לא מבדילים בין שכונה לשכונה. האלימות לא מדלגת על אף רחוב ושכונה".

 

"אין מדיניות אסטרטגית. המשטרה אשמה"

בעקבות מקרי הרצח בסוף השבוע תקפו חברי כנסת ערבים את תפקוד המשטרה בכל הנוגע לפשיעה בחברה הערבית. חבר הכנסת יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת הציג בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב' נתון אחר מזה שהציג חכרוש ואמר כי אחוז פיענוח מקרי הרצח עומד על 4% בלבד. "95% ממקרי הירי בישראל באזורי מגורים הם בחברה הערבית. כשאני רואה שאחוזי הפשיעה בחברה הערבית גבוהים הרבה יותר משיעור האוכלוסייה הערבית אני מאשים את המשטרה. אין מדיניות אסטרטגית, אין תכנית למגר את האלימות. מרבית הנרצחים הם בחברה הערבית, מדוע כשמדובר בנשק שמשתמשים בו על בסיס לאומני בתוך שעות היו מוצאים את הנשק העבריין אבל כשמדובר באלימות בתוך החברה הערבית אתה מרגיש שיש חוסר עניין?".

 

חברו לסיעה, חבר הכנסת אחמד טיבי אומר הבוקר כי משטרת ישראל מסוגלת ליותר: "היא הצליחה בנתניה נהריה ואשדוד, אבל היא נכשלת פעם אחר פעם במיגור הפשיעה והברחת הנשק המשתולל מבסיסי הצבא לתוך היישובים הערביים. אילו הקורבן היה יהודי בתוך היישובים הערביים, המשטרה הייתה עושה יותר. מצב זה מחייב ועדת חקירה. ומאמץ יתר של המשטרה לטיפול ברשת הפשיעה המסתעפת בחברה הערבית".

חבר הכנסת עיסאווי פריג' ממרצ האשים את השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ואמר כי דם הנרצחים על ידיו: "אין שר לביטחון פנים, אין מפכ"ל ובעיקר אין משטרה. ממשלת ישראל מפקירה את האזרחים הערבים כמו 'ברווזים במטווח', ומאפשרת את התרת דמם. 67 בני אדם נרצחו בחברה הערבית מתחילת השנה, מצב חירום שאמור היה לעשות רעידת אדמה, עובר ללא תגובה".