צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90
כיתה בבית ספר בביתר עילית

מורים טוענים: "מנהלים עוקבים אחרינו במצלמות האבטחה, חשים מצוקה"

עשרות מורים שהשתתפו במחקר באוניברסיטת חיפה העידו כי החשיפה למצלמות בשטח בית הספר מייצרת לחץ ומצוקה – גם אצל התלמידים. "אין שום פינה שקטה. צריך להציע לנו תמיכה ולא עוד סנקציות", הם אמרו. משרד החינוך: "המצלמות נועדו למנוע אלימות ותו לא"
לירן כוג'הינוף
16 בדצמבר 2018
15:22
עודכן ב 15:35

עשרות מורים העידו כי הם סבורים שמנהליהם עוקבים אחריהם באמצעות מצלמות האבטחה בבתי הספר. במחקר שנערך באוניברסיטת חיפה, ותוצאותיו הובאו היום (ראשון) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, כמחצית מהמורים דיווחו שהמנהלים נוהגים לעקוב אחריהם, בין השאר באמצעות מצלמות המוצבות בכניסה לבתי הספר, במסדרונות, בחצר, בכיתות ובחדרי המורים.

כמחצית מהמורים הנתונים למעקב המצלמות העידו במחקר על תחושות של אי-נוחות ומצוקה. "כל אמצעי פיקוח בבתי הספר מיועד למורים לא פחות מהתלמידים, וצריך להבין את זה", אמרה אחת המשתתפות. "מורים הם אוכלוסייה מוחלשת. יש כאן יותר הפגנת כוח מאשר משהו שמועיל ותורם".

מורה אחרת טענה: "כשהמורים כל הזמן חשופים, זה מייצר מצוקה. למורים אין פינה שקטה בתוך בית הספר, וגם לתלמידים לא. זה מייצר לחץ. צריך לדאוג לרווחה של המורים והתלמידים ולהציע להם עוד תמיכה. צריך להציע להם הזדמנויות לפתוח את הדברים האלה ולעבד אותם, ולא עוד פיקוח וסנקציות".

מי שהובילו את המחקר הם פרופ' מיכאל בירנהק מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב וד"ר לטם פרי-חזן מהחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך בפקולטה לחינוך מאוניברסיטת חיפה. לדבריהם, מורים העידו על תופעות נפוצות כמו מעקב אחר איחורים בהגעה לכיתה, מעקב אחר יציאה מהכיתות בזמן השיעור וסיום השיעורים במועד, מעקב אחר העברת הכרטיסים בשעון הנוכחות בכניסה לבית הספר ועוד.

"זה כמו ששמים לך מצלמה בכביש", טענה אחת המורות. "הווייז אומר לך שיש לך שוטר או מצלמה בדרך, מה את עושה? את לוחצת על הברקס". מורה אחרת הסבירה כי "יש מורים שמול המצלמות, בכוונה אוהבים לעמוד ולהראות שהם עובדים קשה". לדברי מורים אחרים, "מרגיש שהמורים מתנהגים כמו ילדים קטנים שמתחמקים מהמצלמות. יודעים איפה להסתתר כדי שהמצלמה לא תצלם".

ממשרד החינוך נמסר כי "חוזר מנכ"ל משרד החינוך קובע במפורש שהצבת מצלמות מותרת רק בשטחים הציבוריים של מוסדות החינוך, וכי מטרת הצבת המצלמות היא מניעת אלימות והתנהגויות בסיכון. הא ותו לא. בהתאם לחוזר, חל איסור לעשות בהן כל שימוש נוסף. המשרד מתנגד לכל שימוש אחר במצלמות, שאינו עולה בקנה אחד עם חוזר מנכ"ל".

מ"יציגים" ארגון עובדי ההוראה בישראל נמסר: "תוצאות המחקר תואמות תלונות אשר הגיעו גם אלינו בתקופה האחרונה, המצביעות על דפוס פעולה דומה של מנהלות ומנהלים סוררים. כל זמן שארגון והסתדרות המורים מפקירים את עובדי ההוראה בשטח, אין זה פלא שמנהלים מרשים לעצמם להתנהל כאילו היו בתוכנית האח הגדול. אנו קוראים למשרד החינוך לחדד את הנהלים בשטח לכלל ציבור המנהלים ולהעמיד מנהלים ומפקחים לדין במידה ויימצא כי ביצעו שימוש נוסף במערך המצלמות שאינו תואם את הוראות חוזר מנכל ופוגע בפרטיות של עובדי ההוראה".