ח"כ לשעבר מיכאל גורלובסקי
צילום: פלאש 90

פרשת נתיבי ישראל: צפויים כתבי אישום נגד מקורביו של ליברמן

כתבי האישום צפויים להיות מוגשים בשבוע הבא. ברשימת האנשים נגדם יוגש כתב האישום: מנכ"ל מע"צ לשעבר אלכס ויז'ניצר וחבר הכנסת לשעבר מיכאל גורלובסקי
חדשות הערב
16 בדצמבר 2018
20:43
עודכן ב 22:09

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה תתחיל להגיש בשבוע הבא כתבי אישום בפרשיות השחיתות והשוחד שנחשפו לפני שנתיים בחברת נתיבי ישראל (מע"צ לשעבר). כך פרסם היום (ראשון) פרשננו מרדכי גילת בחדשות הערב בכאן 11.

ברשימת האנשים נגדם יוגש כתב האישום, השבוע או בעוד שבועיים, בולטים שניים ממקורביו של שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן: מנכ"ל מע"צ לשעבר אלכס ויז'ניצר וחבר הכנסת לשעבר מיכאל גורלובסקי. בין היתר יועמד לדין גם מנכ"ל נוסף של החברה שי ברס.


המעשים המיוחסים לויז'ניצר הם סחיטה באיומים, קבלת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים. לחבר הכנסת לשעבר גורלובסקי תייחס הפרקליטות עבירות של מתן שוחד ביחד עם קרוב משפחה שלו, לשלושה בכירים במע"צ. לשי ברס מייחסת הפרקליטות עבירות של מרמה והפרת אמונים.

הפרשה נחשפה בחקירת היחידה לחקירות כלכליות בלהב 433 ולפני 14 חודשים הודיעה הפרקליטות כי החליטה להגיש כתבי אישום נגד 30 מהחשודים, בהם כמה אנשי עסקים בכפוף לשימוע. כאמור, אחרי קיום השימועים התקבלה החלטה להגיש כתבי אישום נגד 15 נאשמים – כתבי אישום שהראשונים שבהם יוגשו כבר בשבוע הקרוב.

באוקטובר אשתדק הודיעה המחלקה הכלכלית ל-30 חשודים ול-13 חברות בפרשה 618, המכונה "פרשת נתיבי ישראל", כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע. הם חשודים בין היתר בעבירות מתחום טוהר המידות, המסים והלבנת הון. 

במסגרת החקירה של יחידת להב 433 עלו חשדות לעבירות שבוצעו בחברה הממשלתית נתיבי ישראל. בפרשה גובשה תשתית ראייתית לכאורית להתנהלות פלילית ולשחיתות עמוקה שהייתה נהוגה בחברה במשך יותר מעשר שנים. בפרשה מעורבים מנהלים ועובדים בחברה, וכן מתכננים, קבלנים ונותני שירות אחרים. בחקירה סייעו גם מחלקת חקירות מכס ומע"מ תל אביב ברשות המסים, והרשות לאיסור הלבנת הון.

מיכאל גורלובסקי, לשעבר חבר כנסת מטעם הליכוד ומקורב לשר הביטחון אביגדור ליברמן, חשוד כי נתן שוחד יחד עם גיסו, אלכס אקרמן, לגורמים בנתיבי ישראל. בתמורה פעלו עובדי החברה להקצות עבודות ופרויקטים אל חברות התכנון שבבעלותו ובשליטתו של גורלובסקי – ד.נ הנדסה בע"מ. גורלובסקי חשוד גם כי הציג מצגי שווא כלפי נתיבי ישראל ביחס לשליטתו בחברת יורוברידג' הנדסה. כתוצאה ממצגי השווא נכנסו החברות שבשליטתו במרמה אל מאגרי הספקים של החברה.

אלכס ויז'ניצר, לשעבר מנכ"ל נתיבי ישראל ומקורב אף הוא לליברמן, חשוד בלקיחת שוחד, בסחיטה באיומים, בהלבנת הון ובעבירות על פקודת מס הכנסה. על פי החשד, ויז'ניצר קיבל בשנים 2010-2004 שוחד מהחברה הקבלנית ביבי כבישים. בתמורה לשוחד, פעל ויז'ניצר לאשר תשלומים מחברת נתיבי ישראל לחברה הקבלנית.

שי ברס, אף הוא מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר, חשוד במרמה ובהפרת אמונים, יחד עם עוזרו גולן דוידי. על פי החשד, הם פעלו להעסיק את ישראל יהושוע כספק של נתיבי ישראל, וזאת לבקשת ויז'ניצר, למרות ששירותיו של יהושוע לא נדרשו בפועל.