נזקי המלחמה בסוריה
צילום: אי-פי

הכורדים מזהירים: הנסיגה של ארה"ב מסוריה תסכן את המתונים

פעיל בכוחות הכורדיים ציין שההחלטה הפתיעה אותם. לדבריו, אם אכן יסוגו האמריקנים, יחזק הדבר לא רק את האיראנים, אלא גם כוחות איסלאמיים קיצוניים אחרים, שטורקיה עלולה לשלוח לסוריה
ערן זינגר וגילי כהן
20 בדצמבר 2018
06:56

פעיל בכוחות הכורדיים בצפון מזרח סוריה ציין הבוקר (חמישי) ל"הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי ההחלטה של ארצות הברית להסיג את כוחותיה מסוריה הפתיעה את הכורדים. הפעיל הזהיר כי הנסיגה עלולה לסכן את כל הגורמים המתונים באזור - כורדים, ערבים ואת ישראל.

לדבריו, אם אכן יסוגו האמריקנים, יחזק הדבר לא רק את האיראנים, אלא גם כוחות איסלאמיים קיצוניים אחרים, שטורקיה עלולה לשלוח לסוריה כדי למלא את החלל שישאירו הכוחות האמריקניים. הגורם הכורדי הוסיף כי ייתכן שהצעד שהחליט עליו הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הוא טקטי, ונועד לאלץ את רוסיה לקדם תהליך מדיני בסוריה.

הפעיל הדגיש כי עד לרגע זה לא התקבלה הודעה רשמית מהאמריקנים. עוד אמר כי הידיעות על הנסיגה הצפויה "מעורפלות". בישראל חוששים מהשפעות המהלך על הפעילות האיראנית באזור ומדברים על המעמד של רוסיה במזרח התיכון. גורם ישראלי בכיר לכאן חדשות: "המהלך מחזק את ההשפעה הרוסית באזור - רוסיה היא הגורם הדומיננטי במזרח התיכון. היא הגיעה לכאן בגלל סוריה, נשארת בגלל סוריה, ובולטת עד כדי כך, שהמשטרה הצבאית הרוסית היא זו שמנהלת את העניינים בדרום סוריה".

לצד זה, בתקופה האחרונה העביר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מסרים לישראל, לפיהם הנוכחות האיראנית אינה חלק מהאינטרסים שלו באזור. אתמול דווח כי כדי להרגיע את ישראל, וושינגטון התחייבה כי היא לא תעזוב את סוריה לפני שהכוחות האיראניים יעזבו את המדינה וההחלטה שפורסמה הערב על ידי הבית הלבן מנוגדת למסרים שהועברו לישראל בסוגיה.

ארצות הברית הודיע אמש כי החלה בהסגת כוחותיה מסוריה. בהודעה שיצאה מהבית הלבן נכתב: "התחלנו בהסגת הכוחות מסוריה. עוברים לשלב הבא של הלחימה. ארצות הברית ובעלות בריתה מוכנות להגן על אינטרסים אמריקנים ונמשיך למנוע מדאעש להתבסס ולחדור לגבולנו". גורם אמריקני ציין כי כל אנשי הצוות של מחלקת המדינה האמריקנית בסוריה יפונו מהמדינה ב-24 השעות הקרובות.

קודם לכן צייץ נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ: "הבסנו את דאעש וזו הסיבה היחידה להיות בסוריה בזמן כהונתי". בכך חיזק את הדיווחים המוקדמים בכלי תקשורת בארצות הברית שדיווחו על החלטה עקרונית להוציא את הכוחות האמריקניים מסוריה. על פי דיווחים אלו ארצות הברית החלה להודיע לבעלות בריתה באזור על ההחלטה. 

כעת נמצאים ברחבי סוריה כ-2,000 חיילים של צבא ארצות הברית בעיקר בצפון מזרח המדינה. עם זאת, הדיווחים בדבר נסיגה מנוגדים לדברים שהשמיעו לאחרונה בכירים אמריקנים לפיהם אין בכוונת הבית הלבן להסיג את הכוחות.