חייל אמריקני בסוריה
צילום: אי-פי

כץ על הסגת הכוחות האמריקניים מסוריה: "למזלנו אנחנו לא הכורדים"

השר וחבר הקבינט התייחס לעזיבת ארה"ב את סוריה ואמר כי ישראל דואגת לאינטרסים שלה. כץ הסביר כי הנסיגה "משמעותית מאוד בכל מה שקשור להסרת החיץ בין סוריה לעיראק". ליברמן: "העזיבה - סיכוי לעימות כולל בצפון"
הבוקר הזה
20 בדצמבר 2018
09:44
עודכן ב 10:52

שר התחבורה והמודיעין וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ישראל כץ התייחס הבוקר (חמישי) להודעת ארצות הברית כי היא מסיגה את כוחותיה מסוריה וציין כי הנסיגה "משמעותית מאוד בכל מה שקשור להסרת החיץ בין סוריה לעיראק". כץ הסביר כי תהיה פגיעה קשה בעיקר בכורדים. "למזלנו ישראל היא לא הכורדים", הדגיש כץ באזני אריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם השר ישראל כץ

"אנחנו דואגים לאינטרסים שלנו", הבהיר השר והוסיף כי האידאולוגיה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הייתה מראש להסיג את הכוחות האמריקניים ממקומות שונים. כץ אמר עוד כי ישראל לא תיסוג מהקו האדום שהציבה - למנוע התבססות צבאית של איראן בסוריה ולמנוע העברת נשק וציין שהאחריות למנוע החרפה ביטחונית מוטלת בראש ובראשונה על רוסיה. 

שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן אמר בריאיון לשלום קיטל וזאב קם בכאן רשת ב כי זו זכותה של ארצות הברית לקבל החלטות - "יש לה אינטרסים משלה". ליברמן ציין שצריך לכבד את ההחלטה האמריקנית. "עזיבה של ארצות הברית את סוריה זה דבר שמעלה באופן משמעותי סיכוי לעימות כולל בצפון", הזהיר שר הביטחון לשעבר.

האזינו לריאיון המלא עם שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן

ליברמן נשאל אם לנסיגה האמריקנים תהיה השפעה גדולה נוכח כמות החיילים הקטנה שנמצאת בסוריה. השר לשעבר הסביר כי סביב 2,000 החיילים היו כוחות כורדיים ואחרים. "כשהגרעין האמריקני לא יימצא על הקרקע, כל הכוחות האלה יתפרקו", אמר ליברמן. השר לשעבר ציין כי המעבר בין עיראק לסוריה היה תחת פיקוחם של החיילים האמריקנים וכעת העברת נשק בין איראן לחיזבאללה עשויה להיות קלה יותר בזכות היחסים בין איראן לעיראק.

פעיל בכוחות הכורדיים בצפון מזרח סוריה ציין הבוקר ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי ההחלטה של ארצות הברית להסיג את כוחותיה מסוריה הפתיעה את הכורדים. הפעיל הזהיר כי הנסיגה עלולה לסכן את כל הגורמים המתונים באזור - כורדים, ערבים ואת ישראל.

לדבריו, אם אכן יסוגו האמריקנים, יחזק הדבר לא רק את האיראנים, אלא גם כוחות איסלאמיים קיצוניים אחרים, שטורקיה עלולה לשלוח לסוריה כדי למלא את החלל שישאירו הכוחות האמריקניים. הגורם הכורדי הוסיף כי ייתכן שהצעד שהחליט עליו הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הוא טקטי, ונועד לאלץ את רוסיה לקדם תהליך מדיני בסוריה.

הפעיל הדגיש כי עד לרגע זה לא התקבלה הודעה רשמית מהאמריקנים. עוד אמר כי הידיעות על הנסיגה הצפויה "מעורפלות". בישראל חוששים מהשפעות המהלך על הפעילות האיראנית באזור ומדברים על המעמד של רוסיה במזרח התיכון. גורם ישראלי בכיר לכאן חדשות: "המהלך מחזק את ההשפעה הרוסית באזור - רוסיה היא הגורם הדומיננטי במזרח התיכון. היא הגיעה לכאן בגלל סוריה, נשארת בגלל סוריה, ובולטת עד כדי כך, שהמשטרה הצבאית הרוסית היא זו שמנהלת את העניינים בדרום סוריה".