איילון, ב-2017
צילום: רועי אלימה, פלאש 90

הישיבה הוקדמה בשבועיים: מועצת המנהלים של הרכבת תדון בהדחת המנכ"ל

שחר איילון טוען כי יו"ר הדירקטוריון מבצע "מחטף" לפיטוריו, בלי שתינתן לו זכות התגובה; המועצה אף תבדוק כשלים לכאורה של איילון שרכש שישה קרונות מעבר למכסה שאישרה המדינה ושילם מקדמה של מיליוני שקלים
שרון עידן
20 בדצמבר 2018
10:22

מועצת המנהלים של רכבת ישראל תדון היום (חמישי) בהדחתו של המנכ"ל שחר איילון, תהליך שאמור היה להתקיים בעוד שבועיים. זאת, על רקע שורת התקלות בנסיעות הרכבת. איילון מתכוון להתנגד לפיטוריו.

המועצה אף תבדוק כשלים לכאורה של איילון שרכש שישה קרונות מעבר למכסה שאישרה המדינה. לפי גורמים במשרד התחבורה, בשנה שעברה ביקשה הרכבת מהמדינה כ-500 מיליון שקלים לרכישת 54 קרונות, אך קיבלה אישור ל־48 קרונות בלבד. איילון, כך נטען, לא המתין לאישור, ביצע את העסקה על דעת עצמו ואף שילם מקדמה של 134 מיליוני שקלים ללא אישור. מיד לאחר מכן, מנכ"ל הרכבת נקרא לבירור אצל מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר.

עורכי דינו של איילון, אלירם בקל ועודד גזית, שלחו הבוקר מכתב לחברי הדירקטוריון בו קראו להם שלא לקיים דיון בעניינו. במכתב האשימו הפרקליטים את יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל, דן הראל, ב"אובדן עשתונות" וב"מחטף" להדחתו של איילון. "בשעות האחרונות התפרסמו ידיעות בכלי התקשורת על פיהן ישיבת הדירקטוריון אשר נועדה לדון בעניינו של מר איילון, ואשר נקבעה לעוד כשבועיים, הוקדמה באופן מפתיע להיום", כתבו. "נמסר כי למעשה תוצאותיה של ישיבה זו ידועות מראש, באשר מנוי וגמור עם יו"ר הדירקטוריון, מר דן הראל, להביא להפסקת כהונתו".

עוד כתבו פרקליטיו של איילון כי הראל לא הזמין את מנכ"ל הרכבת לישיבה כדי להציג טענותיו, אסר עליו להתראיין בתקשורת ואסר על חברי הדירקטוריון להיפגש עמו. "מר הראל אינו מסתיר את רצונו להביא, בכל מחיר כמעט, להפסקת כהונתו של מר איילון, ומבלי שהוא מרסן את עצמו בהוראות הדין", הוסיפו.