האלוף במיל. יצחק בריק
יונתן זינדל, פלאש 90

האלוף בריק על דוח ועדת חוץ וביטחון: "צבא היבשה בשבר, המסקנות לא תואמות את הכשלים"

בתגובה ראשונה של נציב קבילות החיילים למסקנות הדוח שפרסמה ועדת המשנה למוכנות אומר יצחק בריק כי הוועדה בדקה רק חלק קטן מהכשלים שהוצגו וכי חבריה איבדו הזדמנות חג פעמית להוביל מהלך אמיץ להוציא את צבא היבשה מהבוץ העמוד שבו הוא שקוע
כרמלה מנשה
20 בדצמבר 2018
14:11

נציב קבילות החיילים, האלוף במילואים יצחק בריק אומר היום (חמישי) כי המסקנות שעלו מדוח ועדת המשנה למוכנות צה"ל של ועדת חוץ וביטחון שפורסמו אתמול אינן מקדמות את השבר שבו נמצא צבא היבשה.

בתגובה ראשונה לדוח שפרסמו חברי הכנסת עמר בר-לב ואבי דיכטר אומר בריק כי מסקנות הוועדה אינן תואמות באופן מוחלט את הכשלים החמורים מאד הפוגעים במוכנות צבא היבשה למלחמה. כשלים העולים בדוחות מבקר מערכת הביטחון ובדוח המיוחד שהוציא בריק עצמו.

"לעניות דעתי חברי הוועדה איבדו הזדמנות חג פעמית להוביל מהלך אמיץ להוציא את צבא היבשה מהבוץ העמוד שבו הוא שקוע", אומר בריק. "הצגתי בדוח 15 כשלים חמורים מאד שפוגעים במוכנות צבא היבשה. הוועדה בדקה רק חלק קטן מהם. גם  באותם כשלים חמורים שהוועדה כן בדקה, נמצאו כשלים חמורים מאד בכשירות".

בריק מביא כדוגמא את כשירות מערך המשאיות והמובילים המעבירים אספקה לכוחות צה"ל. "נמצא כשל חמור מאד בכשירות המשאיות והמובילים שמשרתים אותנו. מיום הכיפורים הם לא טופלו כראוי. כשל זה בלבד יש לו משמעויות חמורות מאד למוכנות צה"ל".

בריק מדגיש כי לאחרונה יצאו דוחות חמורים של מבקר מערכת הביטחון שמלמדים על אוזלת יד, אי ביצוע פקודות ונהלים, חוסר אינטגרציה, חוסר בקרה ומעקב. "וועדת המשנה פתרה עצמה מהתייחסות רצינית לדוחות מבקר המערכת שהם חמורים מהדוחות שלי אבל צה"ל לא התייחס אליהם".

"אני שב ואומר: התרבות הארגונית בצה"ל הדרדרה למצב שאני לא זוכר מאז שהתגייסתי ב-65'. אין מנוס מלהקים וועדת חקירה חיצונית שתיכנס לעובי הקורה בכל התחומים שעסקתי ואשר בהם עסק מבקר מערכת הביטחון. יש לפעול לתיקון הליקויים לפני שיהיה מאוחר לטובת ביטחון ישראל".

אתמול פרסמה ועדת המשנה למוכנות ולביטחון שוטף, בראשות חבר הכנסת עמר בר לב את הדוח שפרסמה בעניין מוכנות צה"ל למלחמה וקבעה כי זו השתפרה משמעותית מאז מבצע "צוק איתן" ב-2014. הדוח נכתב אחרי הסערה סביב דוח בריק, שנחשף בכאן חדשות, והביקורת הציבורית והפוליטית שבאה בעקבותיו. 

חלקו הגלוי של הדוח התפרסם אחרי שהדוח המלא הוגש לרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. בד בבד גם מבקר צה"ל, תת-אלוף (במיל') אילן הררי, הגיש את הדוח מטעם הוועדה שמינה איזנקוט ושהררי עמד בראשה. הדוח עוסק בטענות ובביקורת הנוקבת שהעלה האלוף (במיל') בריק על חוסר מוכנות הצבא למלחמה, והליקויים שמצא בהתנהלות ותרבות הארגונית בצבא. אף על פי שבשני הדוחות נמצאו ליקויים, שניהם כאמור קובעים כי צה"ל ערוך למלחמה.